Będzie mniej plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku? Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. Czy zmiana regulacji przyniesie realne zmiany?
Życie plastikowych produktów jednorazowego użytku jest bardzo krótkie, a raz wykorzystany przedmiot błyskawicznie staje się odpadem. Ilość zużytych jednorazówek z plastiku jest ogromna, a generowanie coraz większej ilości śmieci wpływa negatywnie na środowisko i na nasze zdrowie. Europa podjęła realną walkę z plastikami już w lipcu 2021 r., kiedy weszła w życie unijna „dyrektywa plastikowa”, zakazująca wprowadzania do obrotu tego rodzaju produktów plastikowych jednorazowego użytku.
Jednorazowy plastik pod lupą – zmiany w ustawie
Dyrektywa unijna, której celem jest redukowanie negatywnego wpływu na środowisko plastikowych produktów jednorazowych, już od dwóch lat reguluje możliwości sprzedaży tego rodzaju towarów. Tymczasem w Polsce pod koniec kwietnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, która ma ograniczyć stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku. Jako cel przyświecający podpisaniu noweli Ministerstwo Klimatu i Środowiska podaje wprowadzenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa single use plastic – SUP).
Czytaj też: Zielona Wizja Warszawy przyjęta
Informacja na etykiecie i zakaz wprowadzania do obrotu
Nowelizacja przewiduje obowiązek informowania konsumentów, poprzez czytelne oznakowanie na opakowaniu produktu jednorazowego użytku z plastiku o szkodliwości jego wpływu na środowisko. Taki obowiązek dotyczyć będzie takich produktów jak: podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne, kubki na napoje.
Nowela zakazuje wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienionych w załączniku nr 7 dyrektywy UE oraz wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Dotyczy to takich produktów jak patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów, pojemniki na żywność oraz pojemniki i kubki na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego.
Opłata za plastikowe jednorazówki
Nowe przepisy wprowadzają również opłatę – maksymalnie 1 zł – za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom. Chodzi np. o opakowania, w których serwowane są napoje czy żywność. Punkty handlowe będą musiały zapewnić klientom alternatywę dla jednorazowego kubka z plastiku, który będzie albo z materiału podlegającego biodegradacji, albo będzie wielorazowego użytku.
Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek jednorazowe produkty z plastiku będą ponosić opłaty związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych związanych z ograniczeniem stosowania plastiku.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdjęcie: MKiŚ
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE