Austriacki rząd zdecydowanie stawia na odnawialne źródła energii. W wyniku ostatniego posiedzenia zapadła decyzja m.in. o rozszerzeniu produkcji biogazu, który ma pomóc w osiągnięciu niezależności energetycznej kraju.

Zielone światło dla OZE

Zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu jest głównym powodem, dla którego austriacki rząd przyjął nowe przepisy dotyczące jak najszybszego przejścia na energię odnawialną. Ambitne plany tamtejszych władz w kwestii OZE znane są nie od dziś. Były kanclerz Austrii Sebastian Kurz zakładał osiągnięcie nawet 100% zielonej energii podczas swojej kadencji. Ostatecznie jego cel nie został zrealizowany, ale udział odnawialnych źródeł energii w austriackim miksie energetycznym wynosi obecnie 65%. Nowe rozporządzenia mają jeszcze usprawnić i przyspieszyć proces transformacji energetycznej.

Reklama

Zgodnie z nowymi przepisami małe instalacje PV na istniejących budynkach nie wymagałyby już pozwolenia. Wsparcie państwa dla projektów fotowoltaicznych, które w 2022 roku wyniosło 395 milionów euro, zostanie zwiększone do 600 milionów euro.


Czytaj też: Biogazownie szansą na rozwój gospodarczy obszarów wiejskich


Biogaz zamiast gazu ziemnego

Kolejną istotną zmianą, jaką wprowadza nowa ustawa jest zwiększenie produkcji biogazu, która do 2030 roku, według założeń, ma wzrosnąć dziesięciokrotnie – do 10,5 terawatogodzin rocznie.

„Aby jak najszybciej pozbyć się naszej zależności od rosyjskiego gazu ziemnego, gaz musi być produkowany w Austrii. Dlatego przyjazna dla środowiska produkcja „zielonego gazu” w Austrii musi zostać zwiększona do 10,5 terawatogodzin. 2030 (…)”– głosi rządowy komunikat. „Produkcja biogazu może wzrosnąć ponad dziesięciokrotnie w ciągu siedmiu lat (…) – do  10,5 TWh rocznie. Aby to zrobić, dostawcy gazu muszą co roku wykorzystywać coraz większy udział „zielonego gazu”.


Mapa biogazowni w Polsce. Sprawdź!


Aby osiągnąć ten cel, jak podkreśla rząd, dostawcy gazu muszą co roku zwiększać udział biogazu w bilansie energetycznym. Jednocześnie w oświadczeniu rządowym podkreślono, że „Biogaz jest ograniczonym zasobem. Będzie w stanie zastąpić gaz ziemny tylko wtedy, gdy nie ma alternatyw”, między innymi w rozwiązaniach dla wysokotemperaturowego dla przemysłu.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: newsunrolled.com; euroactiv.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE