Do końca 2027 r. fiński koncern Fortum zrezygnuje całkowicie ze stosowania węgla do produkcji energii w elektrociepłowni w Częstochowie i przestawi się na biomasę.
Dekarbonizacja elektrociepłowni w Częstochowie
Koncern energetyczny z Finlandii posiada w Polsce dwie wielopaliwowe elektrociepłownie – w Zabrzu i Częstochowie. We wtorek firma poinformowała w komunikacie dla inwestorów, że zdecydowała się zainwestować w transformację częstochowskiej elektrociepłowni około 100 mln euro. Inwestycje, których celem będzie całkowite odejście od węgla, zostaną zrealizowane w okresie od IV kwartału 2024 r. do IV kwartału 2026 r.
Ciepłownictwo przed transformacją: dużo barier, mało wsparcia
Dekarbonizacja własnej działaności to cel strategiczny fińskiego koncernu. Działania modernizacyjne prowadzone w zakładzie Częstochowie to kolejny krok Fortum do osiągnięcia założeń. W 2023 r. 98% produkcji energii elektrycznej fińskiego koncernu było już bezemisyjne, natomiast 28% produkcji ciepła opierało się jeszcze na węglu.
Przejście zakładu w Częstochowie na technologię paliw opartych na biomasie zmniejszy moce produkcyjne Fortum w oparciu o węgiel o 0,1 gigawata do 0,9 gigawata oraz bezpośrednią emisję dwutlenku węgla o około 175 000 ton. Z pozostałych 0,9 gigawata mocy elektrowni węglowych 0,6 gigawata jest zarezerwowane do wykorzystania wyłącznie w przypadku poważnych zakłóceń lub sytuacji awaryjnych w fińskim systemie elektroenergetycznym.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Lech Bojarski
zdjęcie: Fortum
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE