Czeski holding dostarczy kocioł dla kotłowni biomasowej w Olsztynie

Spółka PBS Brno należąca do PBS GROUP, czeskiej grupy przemysłowej specjalizującej się w rozwiązaniach dla energetyki, podpisała kontrakt na dostawę ekologicznego kotła na biomasę dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie. MPEC zaopatruje w ciepło ponad 60% olsztyńskich mieszkań i instytucji. Umowa została zawarta w I kwartale br., a jej wartość przekracza 100 mln koron czeskich. To pierwszy projekt PBS GROUP realizowany na polskim rynku.


PBS GROUP jest firmą z branży przemysłowej z ponad 200-letnią tradycją zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym – mówi Michal Wdowczyn, dyrektor wykonawczy PBS GROUP. – Nawiązanie współpracy z nowym partnerem biznesowym w Polsce to potwierdzenie, że obecna strategia handlowa Spółki działa i przynosi wymierne korzyści naszym klientom – dodaje Wdowczyn.

Umowa dotyczy dostawy ekologicznego kotła do spalania biomasy dla MPEC, największego producenta i dostawcy energii cieplnej w Olsztynie. Kontrakt obejmuje dostawę kotła grzewczego o mocy 25 MWt spalającego biomasę w postaci leśnej zrębki drzewnej o wartości opałowej 8-12 MJ/kg oraz transport paliwa.

Jaki to będzie kocioł?

Kocioł wyposażony jest w system zmniejszania objętości NOx w gazach wylotowych (poniżej 300 mg/Nm3) i opiera się na metodzie SNCR (Selective Non-Catalytic Reduction). W ramach współpracy, spółka PBS Brno będzie także odpowiadać za przeprowadzenie prac inżynieryjnych i nadzorowanie montażu. Uruchomienie kotła zaplanowano na maj 2019 r.

– Kontrakt na dostawę ekologicznego kotła na biomasę jest dobrym przykładem realizacji naszej strategii, która zakłada m.in. ograniczanie negatywnego wpływu przemysłu energetycznego na środowisko naturalne – mówi Michal Wdowczyn. – Liczmy, że realizacja pierwszego projektu PBS GROUP w Polsce to zapowiedź przyszłych, obiecujących wyzwań na tym perspektywicznym rynku.

W ramach zawartej umowy PBS Brno będzie podwykonawcą głównego kontrahenta, spółki Energomontaż Zachód Wrocław.

– Wierzymy, że ten kontrakt jest pierwszym z serii projektów, które w przyszłości możemy wspólnie realizować zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. To przykład dobrej współpracy między producentem, dostawcą technologii i przedsiębiorstwem montażowym, jakim jest nasza firma – mówi Artur Mazurek, wiceprezes zarządu Energomontaż Zachód Wrocław Sp. z o.o.

zdjęcie: Biomass Media Group

 

This post is also available in: polski