Ta firma wytwarza biometan z zebranych przez nią odpadów żywnościowych, a następnie zasila nim ciężarówki. Keenan Recycling – bo o nich mowa – daje wzorcowy przykład tego, jak w praktyce powinna wyglądać Gospodarka Obiegu Zamkniętego.
Dzięki wymianie floty na w pełni biometanową firma o blisko 99% zredukowała emisje transportowe gazów cieplarnianych. To znacznie obniży ślad węglowy każdego przejazdu.
Ze śmietnika do baku
Największa brytyjska firma zajmującą się odbiorem odpadów żywnościowych zakupiła flotę pojazdów zasilanych w 100% biometanem. Keenan Recycling decydując się na to paliwo nie tylko ogranicza negatywny wpływ na klimat, ale też przyczynia się do poprawy jakości powietrza oraz wspiera zrównoważony model gospodarki odpadowej.
Przedsiębiorstwo obsługuje restauracje, hotele, szkoły i uniwersytety, szpitale, biura oraz zakłady przemysłowe.
– Ta flota jest kluczowym komponentem naszej strategii dekarbonizacyjnej. Używamy energii pochodzącej z zebranych przez nas odpadów żywnościowych do zasilania usług ich odbioru. Takie działanie wpisuje się w definicję Gospodarki Obiegu Zamkniętego, gdzie odpad staje się surowcem, a nie problemem. Każdy opróżniony przez nas pojemnik nie tylko napędza dalszą wyprawę, ale także przyczynia się do transformacji w stronę zerowych emisji – powiedział Fergus Healy, Head of Strategic Development and Net Zero w Keenan Recycling.
Odpowiedzialne podejście do odpadów
Każdy odpad żywnościowy zbierany przez jeden z pojazdów Keenan Recycling unika trafienia na składowisko. To dobra wiadomość, bo rozkładając się emitowałby do atmosfery metan, czyli gaz o pojemności cieplnej kilkukrotnie przewyższającej dwutlenek węgla. W ten sposób ograniczony zostaje negatywny wpływ na środowisko.
Keenan Recycling wskazuje, że przykład tej firmy może zrewolucjonizować oczekiwania konsumentów względem gospodarki odpadowej.
Czytaj też: HVO nie takie zielone? Paliwo jednak nie powstaje z odpadowych olejów
Ponadto 31 marca br. w Wielkiej Brytanii weszły w życie nowe wymagania w zakresie gospodarowania odpadami żywnościowymi. Zgodnie z przepisami biznes, sektor publiczny i organizacje w Anglii są zobowiązane do oddzielnej zbiórki odpadów żywnościowych. W Szkocji i Walii takie przepisy funkcjonowały już wcześniej odpowiednio od 2014 i 2024 r. Jak informuje Keenan Recycling, dzięki nowej flocie pojazdów firma jest doskonale przygotowana do obniżania śladu węglowego brytyjskich przedsiębiorstw.
Źródło i zdjęcie: Keenan Recycling