Zatrzymać 1 mln metrów sześciennych wody rocznie! To cel rządowego programu „Moja woda”. Można w nim dostać nawet 5 tys. zł. Ruszył nabór wniosków.

Z początkiem lipca rozpoczął się nabór wniosków w kolejnym programie rządowym – „Moja woda”. Otrzymać można nawet do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Reklama

„Moja Woda” to program, który pozwoli na sfinansowanie aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Dzięki tym inwestycjom zostanie zatrzymanych 1 mln metrów sześciennych rocznie.  W miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że ten milion metrów sześciennych wody odciąży kanalizację. Zmniejszy też ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych– podkreśla minister klimatu Michał Kurtyka.

Na łagodzenie skutków suszy w Polsce przeznaczono 100 mln zł. Właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać dotację do 5 tys. zł. Jednak ale nie więcej niż 80 proc. kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.

Na co otrzymasz dotację?

Otrzymane wsparcie będzie można przeznaczyć na:

  • przewody odprowadzające wody opadowe,
  • zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny,
  • oczko wodne,
  • instalację rozsączającą
  • oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody.

Czas trwania programu „Moja woda”

Program „Moja Woda” będzie realizowany w latach 2020-2024.  Przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r.. Środki wydatkowane będą do końca 2024 r.

Gdzie szukać informacji o „Moja woda”?

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

 

Program „Moja woda” finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Zdjęcie: pixabay

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE