Członkowie Europejskiej Rady ds. Pelletu (EPC) podjęli decyzję o zawieszeniu wszystkich certyfikowanych producentów, handlowców i usługodawców z Rosji i Białorusi z certyfikatem EN plus®. To odpowiedź na agresję w Ukrainie.


Reklama

Jak informuje gremium Europejskiej Rady ds. Pelletu (European Pellet Council – EPC) ENplus® to system certyfikacji oparty na wartościach, które obejmują najwyższy poziom odpowiedzialności społecznej, ale także bezwzględne poszanowanie praworządności.

– Pozostajemy głęboko zaniepokojeni agresywną rosyjską inwazją na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina i  decydowanie potępiamy to brutalne lekceważenie zasad demokratycznych i łamanie praw człowieka – napisali w komunikacie członkowie EPC, do której należy także Polska Rada Pelletu. – Działania rządu rosyjskiego, wspieranego przez Białoruś, są sprzeczne z naszymi wartościami i są przez członków Europejskiej Rady ds. Pelletu (EPC) całkowicie nie do przyjęcia. W związku z tym, po drobiazgowej ocenie sytuacji, EPC zdecydowała o zawieszeniu z dniem 15 kwietnia 2022 r. wszystkich certyfikowanych producentów, handlowców i usługodawców z Rosji i Białorusi z certyfikatem ENplus® – tłumaczy EPC.

Oznacza to, że żadna z tych firm nie będzie w stanie sprzedawać certyfikowanego pelletu ENplus ® tak długo, jak pozostanie w mocy zawieszenie. Nie będą także przyjmowane nowe wnioski o certyfikację produktów z tych dwóch krajów.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Co warte podkreślenia członkowie European Pellet Council podjęli tę decyzję nie tylko biorąc pod uwagę zamierzony natychmiastowy wpływ na rosyjskie i białoruskie firmy, która miałaby wzmocnić unijne sankcje, ale także w pełni świadomi nieuniknionych negatywnych konsekwencji dla różnych interesariuszy i ostatecznie dla europejskiego rynku pelletu.

Jako główny problem będący przyczyną zawieszenia członkowie EPC wskazują konieczność wspierania narodu ukraińskiego i ochronę integralności systemu.

– Zobowiązujemy się do utrzymania procesu certyfikacji w nienaruszonym stanie i zgodnie z naszymi standardami i zasadami dla pozostałych przedsiębiorstw zajmujących się pelletem w Europie i poza nią – dodaje Rada.

Przed podjęciem decyzji o wykluczeniu pelletu z Rosji i Białorusi z systemu certyfikacji, opublikowano wskazówki dotyczące wdrażania wymagań ENplus® dla firm dotkniętych wojną w Ukrainie (dostępne na stronie enplus-pellets.eu w zakładce news&events, pod hasłem War Zone!). Ten wyjątkowy pakiet wymagań i procedur ma na celu wspieranie i ochronę ukraińskich firm i wszystkich związanych z nimi specjalistów.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Oprac. Redakcja na podst. mat. pras.
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE