Cement jest najczęściej wykorzystywanym materiałem budowlanym na świecie, a jednocześnie jednym z największych emitentów CO2. Nowoczesne technologie, w tym carbon capture, otworzą drogę dla zmniejszenia emisyjności tego sektora przemysłu.

Cement odpowiada za 1/4 przemysłowych emisji GHG. Jego zawartość w betonie to zaledwie 10-15%, jednak odpowiada on za 80-90% emisji dwutlenku węgla, jaka powstaje w związku z procesem wytwarzania tego materiału budulcowego. Carbon capture może stać się odpowiedzią na ten problem.

Reklama

Carbon capture – czytaj więcej!


Geneza emisyjności betonu

Większość emisji GHP powstających podczas wytwarzania cementu wynika z reakcji chemicznych w procesie produkcyjnym, a nie ze spalania paliwa. Oznacza to, że nie wystarczy zmienić zasilania, jakie funkcjonuje w danym zakładzie. Nawet nie stosując paliw kopalnych, można się spodziewać wysokiej emisji CO2 do atmosfery.

To sprawia, że carbon capture stosowane w ramach wielu innowacyjnych technologii, staje się jedną z najskuteczniejszych dróg na drodze do obniżenia emisyjności. Uważa się nawet, że wielkoskalowe zastosowanie tych rozwiązań może doprowadzić do sytuacji, gdy więcej dwutlenku węgla będzie magazynowane i przechowywane, niż powstaje podczas jego produkcji.


Czytaj też: W Lęborku rozpoczął pracę drugi kocioł biomasowy


Technologie carbon capture

Carbon capture reprezentuje zróżnicowany zestaw technologii i zastosowań, a jego użycie w sektorach cementu i betonu może przybierać kilka unikalnych form. Obejmuje to między innymi technologie umożliwiające wychwytywanie i utylizację CO2 bezpośrednio w zakładach produkujących cement; metody mineralizacji węgla, w których CO2 jest wychwytywany i wtryskiwany do świeżego betonu, gdzie zostaje trwale osadzony i faktycznie pomaga poprawić jego wytrzymałość; oraz magazynowanie węgla, w którym CO2 jest wychwytywany i bezpiecznie przechowywany w długoterminowych zbiornikach geologicznych (i nie jest wykorzystywany do ulepszonego wydobycia ropy naftowej). Co ważne, wstępna obróbka wymagana do oddzielenia CO2 od gazów spalinowych z cementowni zmniejsza również szkodliwe lokalne zanieczyszczenia powietrza, takie jak pył zawieszony i dwutlenek siarki.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: NRDC

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE