Bosch wychodzi na przeciw zapotrzebowaniu klientów i w odpowiedzi na rosnący popyt zbuduje na Dolnym Śląsku fabrykę pomp ciepła. Firma zainwestuje w nowy zakład produkcyjny blisko 1,2 mld złotych. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Reklama

Nowa fabryka Bosch

Od 2018 roku Bosch inwestuje w rozbudowę swoich lokalizacji odpowiedzialnych za rozwój i produkcję pomp ciepła w Europie. Odpowiadając na rosnący popyt, firma postanowiła zainwestować blisko 1,2 mld złotych do końca 2027 roku w kolejny zakład produkcyjny pomp ciepła w Polsce.

Nowa fabryka będzie zlokalizowana w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, w pobliżu Wałbrzycha i 70 km od Wrocławia. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2024 rok, natomiast start produkcji na przełom 2025 i 2026 roku. Do 2027 roku w zakładzie ma powstać około 500 nowych miejsc pracy. Nowa lokalizacja Bosch na Dolnym Śląsku będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła głównie na rynek europejski i dołączy do sieci produkcyjnej i wytwórczej firmy.

Coraz większe zapotrzebowanie na pompy ciepła

Zapotrzebowanie na to źródło ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku, a w 2022 roku wzrost rynku w tym segmencie wyniósł 120 procent. Bosch przewiduje, że do 2025 roku cały europejski rynek pomp ciepła będzie rósł o około 20 proc. rocznie. W ciągu obecnej dekady w Unii Europejskiej ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 milionów pomp ciepła.

Nowa lokalizacja produkcyjna w Polsce wykorzysta najlepsze praktyki opracowane przez firmę w celu wspierania produkcji przyjaznej dla klimatu. Na przykład, system grzewczy będzie oparty na rozwiązaniach pomp ciepła produkowanych przez Bosch i będzie zasilany zieloną energią z certyfikatem OZE, z której od 2020 roku korzystają wszystkie pozostałe lokalizacje produkcyjne Bosch w Polsce.


Czytaj też: Pompy ciepła w Unii przestaną być serwisowane? Padła nowa propozycja


Bosch rozszerza swoją sieć rozwoju i produkcji pomp ciepła

Dzięki nowemu zakładowi koncern wzmacnia swoją sieć rozwoju i produkcji pomp ciepła. Firma produkuje te urządzenia w Niemczech, Portugalii i Szwecji. Od 2018 roku Bosch intensywnie inwestuje w rozbudowę swojej europejskiej sieci rozwojowej i produkcyjnej pomp ciepła i planuje dalszy wzrost ogólnych inwestycji w ten obszar w Europie.

“Technologia pomp ciepła to europejska historia sukcesu, którą chcemy kontynuować. Jednocześnie wspieramy dekarbonizację ponad 200 milionów budynków w Europie. W tym celu, do końca obecnej dekady, zainwestujemy ponad miliard euro” – mówi Christian Fischer, zastępca prezesa zarządu Bosch, odpowiedzialny za sektory biznesowe Energia i Technika Budowlana oraz Dobra Użytkowe.

Pompy ciepła z Dobromierza na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk ma centralne położenie w Europie Środkowej i dobrze rozwinięte połączenia logistyczne z rynkami docelowymi. Dzięki temu koszty logistyczne, które mają duży wpływ na finalną cenę pomp ciepła dla klienta końcowego, mogą zostać zredukowane. Ponadto bliskość uznanych uczelni wyższych oraz instytutów badawczych zlokalizowanych we Wrocławiu zapewnia dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry.


Czytaj też: Pompy ciepła grzeją Polaków. Za 8 lat będzie ich ponad 2 mln?


„Utworzenie nowego zakładu produkcyjnego w Dobromierzu będzie miało silny wpływ na rozwój lokalnej gospodarki. Nowa fabryka zapewni zatrudnienie niemal 500 pracownikom”.  – mówił Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych.

„Cieszę się, że Bosch zdecydował się ponownie zainwestować w naszym kraju. I to w zakład produkujący pompy ciepła, które są jednym z kluczowych rozwiązań technologicznych umożliwiających transformację energetyczną Europy w oparciu o odnawialne źródła energii. Polska włączyła się w ten światowy zielony trend i dąży do przeprowadzenia szybkiej transformacji energetycznej w kierunku stworzenia miksu energetycznego opartego głównie o OZE. Rozwój technologii oraz zwiększenie dostępności pomp ciepła może być kluczowym elementem tego procesu – wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Bosch

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE