Firma Bio Plast Pom we współpracy z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej wdrożyła innowacyjny surowiec, który na wielu obszarach może zastąpić plastik. Biodegradowalne i w 100% kompostowalne biotworzywo powstaje na bazie skrobii ziemniaczanej.

Reklama

Biotworzywo NOPLA®

Opatentowana technologia wytwarzania biogranulatu NOPLA® została opracowana przy współpracy naukowców Politechniki Gdańskiej i wdrożona do produkcji przemysłowej oraz skomercjalizowana przez spółkę Bio Plast Pom z siedzibą w Świdwinie.

Innowacyjne, biodegradowalne i kompostowalne biotworzywo NOPLA® zaprezentowano 8 lutego podczas tarów WARSAW PLAST EXPO.

Granulaty i produkty na bazie skrobi są już dostępne na rynku. Unikatowość biotworzywa opracowanego przez Bio Plast Pom i Politechnikę Gdańską polega na tym, że zawarta w nim skrobia nie jest modyfikowana chemicznie, a jedynie fizycznie, a więc nie jest tworzywem sztucznym i nie może być źródłem mikroplastików. NOPLA® jest uniwersalna jeśli chodzi możliwość jej zastosowania do wtrysku na liniach i parkach maszynowych wykorzystywanych dotychczas do przetwórstwa plastiku. To pierwsze i jak na razie jedyne takie tworzywo na świecie.


Czytaj też: Od 1 stycznia płacimy za jednorazowe plastiki w restauracjach i sklepach


Biotworzywo przyjazne dla środowiska

Powstałe z wykorzystaniem NOPLA® produkty spełniają normy zawarte w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 dotyczącej zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, zwaną Dyrektywą SUP. 

Wyroby wykonane z biotworzywa mają skrócony czas kompostowania z 6 do 3 miesięcy. Wraz ze wzrostem udziału skrobi w ich składzie ten czas jest jeszcze krótszy. Pozyskiwane z niego produkty – sztućce, opakowania, folia – ulegają kompostowaniu w kompostownikach przydomowych, a także wodzie słonej, słodkiej i glebie, co wyróżnia je spośród innych dostępnych na rynku biotworzyw. NOPLA® nie stanowi zagrożenia dla środowiska, nie uwalnia mikroplastiku podczas rozkładu. W środowisku wodnym produkty z niej wykonane opadają na dno i stanowią pożywienie dla organizmów żywych, nie są szkodliwe dla osadów dennych.

Biotworzywo NOPLA® to także mniejszy o połowę od plastiku ślad węglowy, już na etapie wytworzenia granulatu. Jest bardzo istotne w związku z obowiązkiem zmniejszenia śladu węglowego w opakowaniach o 25%.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: Bio Plast Pom

zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE