Już za cztery lata kraje UE powinny podjąć się realizacji strategii, w której zakłada się recykling 55% odpadów komunalnych. W Polsce procesowi recyklingu podlega ich 20%. Pilnie potrzebne są nam wzorce i dobra strategia.

Bioodpady komunalne to poważny problem nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. W UE stanowią aż 34% składu odpadów komunalnych. Około 88 mln t (173 kg na osobę) żywności marnuje się każdego roku w Unii w całym łańcuchu wartości żywności. Odpowiada to ok. 20% całej produkowanej żywności. Kraje członkowskie podjęły się realizacji strategii, w której do 2025 roku ponad 55% odpadów komunalnych musi być poddana recyklingowi, a w 2030 roku aż 60%.

Reklama

Polska z 20% poziomem recyklingu daleko jest od tych założeń i potrzeba dobrej strategii, aby te wysokie poziomy osiągnąć – i to nie dla statystyki, a dla środowiska i społeczeństwa. Bioodpady posiadają ogromny potencjał, który należy właściwie wykorzystać. Dobrze zarządzone mogą być ważnym elementem gospodarki w obiegu zamkniętym, gdzie nie tylko dostarczą cennego nawozu organicznego, ale także biogazu, źródła energii odnawialnej, które może być podstawą produkcji prądu, ciepła, a także paliwa transportowego napędzającego zarówno samochody osobowe i ciężarowe.


Zielona gmina – sprawdź, co musisz wiedzieć!


Dzisiejsze szeroko wykorzystywane metody przetwarzania bioodpadów w Polsce to kompostowanie i spalanie. Aby umożliwić wykorzystanie bioodpadów jako źródła wysokiej jakości wsadu należy je zbierać oddzielnie, u źródła, przy zachowaniu niskiego poziomu zanieczyszczeń. Stąd niewiele instalacji kompostowni radzi sobie z rozdziałem, w efekcie z odpadu rodzi się odpad.

Bioodpady komunalne?

W technologii spalania natomiast dochodzi do przyłożenia dużej energii na odparowanie sporej ilości wody, a następnie spalenie, gdzie w wyniku procesu wyprodukowany popiół również posiada zanieczyszczenia. Ilość wytwarzanych rocznie odpadów zielonych w Polsce to ponad 500 tys. t, a kuchennych – 4,4 mln t.

Nie można ich dokładnie określić, gdyż nie ma precyzyjnych danych dla całego kraju. Roczna wydajność istniejących, dedykowanych kompostowni nie przekracza natomiast 35% powstających bioodpadów, a moc planowanych instalacji to jedynie kolejne 13% (dane BDL 2020). Pozostaje zatem prawie połowa bioodpadów, które wymagają pilnego przetworzenia.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE