Wielkość światowego rynku bioenergii szacowana dziś na 125,5 mld dolarów wzrośnie do 2033 r. do wartości 258,7 mld dolarów i to głównie za sprawą większego wykorzystania biomasy i bioodpadów – wynika z raportu firmy doradczej Spherical Insights & Consulting.

Reklama

Autorzy raportu poddali analizie globalny rynek bioenergii według rodzaju surowców wykorzystywanych do wytwarzania energii. Przeanalizowano więc perspektywy produkcji i zużycia biomasy, bioodpadów, biogazu i biopaliw płynnych, z uwzględnieniem stosowanych obecnie technologii (m.in. gazyfikacja, piroliza, fermentacja, itp.).

Prognoza na najbliższe 10 lat (do 2033 r.) objęła cały świat i wszystkich znaczących uczestników tego rynku, do których zaliczono m.in. Mitsubishi Heavy Industries Ltd, Hitachi Zosen Corp, BTG Biomass Technology Group, Enexor Energy, Drax Group, EnviTec Biogas AG, Pacific BioEnergy Corp, Lignetics, Enerkem, Green Plains Inc, Enviva i inne podmioty.

Nadchodzi czas bioodpadów?

W okresie objętym prognozą największy udział w światowym rynku bioenergii mają mieć biomasa oraz bioodpady. Przetwarzanie tego rodzaju odpadów w energię staje się coraz bardziej powszechne na całym świecie i według autorów raportu będzie stale wzrastać. A to dlatego, że wykorzystanie biomasy do produkcji energii, podobnie jak fermentacja bioodpadów i produkcja biogazu gwarantują „wysoką wydajność”.
Raport podkreśla, że bioenergia daje również nadzieję na przetrwanie naszej planety. Dzięki wykorzystaniu energii z przekształcania materii organicznej, takiej jak rośliny, pozostałości rolne i odpady, w czystą, odnawialną energię, mamy szansę zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zależność od paliw kopalnych.

Europa przyspieszy

Pod względem skali zmian liderem mają być kraje Ameryki Północnej. Oparte na innowacjach technologicznych, obfitych zasobach biomasy i rosnącym nacisku na rozwój energii odnawialnej Stany Zjednoczone i Kanada mają przodować we wdrażaniu bioenergii w sektorach wytwarzania energii z biopaliw, biogazu i biomasy. Ale to europejski rynek bioenergii ma rosnąć w najszybszym tempie. Ma to być pokłosiem dużego zaangażowania regionu w zrównoważony rozwój, wprowadzania rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony środowiska i rozwoju zaawansowanych rozwiązań technologicznych w branży biomasy, biogazu i biopaliw oraz przekształcania odpadów w energię.

Źródło: GlobeNewswire

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE