O tym, że kryzys na rynku paliwowym pokazał, jak bardzo jesteśmy zależni od innych gospodarek, jak bardzo nieprzygotowani do pokonania wyzwań europejskiej polityki klimatycznej, nie będę wspominać. To fakty, o których codziennie się mówi i pisze w mediach. A im więcej się mówi i pisze, tym bardziej powszednieją. A szkoda. Bo warto by było przy tym „ugrać” kilka ważnych spraw dla branży biogazowej i biometanowej (wciąż będącej w zarodku).

Żałuję, że obecna sytuacja jest tak słabo wykorzystywana przez lobbystów, działaczy i przedsiębiorców. Owszem, otrzymaliśmy pozytywną informację, że oto właśnie powstała Polska Organizacja Biometanu zrzeszająca kilkanaście znaczących podmiotów. Patrząc jednak na jakim etapie rozwoju w kwestii wykorzystania biometanu są inne kraje UE, wydawać się może, że to jakiś historyczny żart. Polska, przodująca w produkcji żywności w UE wciąż nie ma ani jednej biometanowni, choć potencjał, wg najznamienitszych naukowców, obliczono na 8 mld m3 biometanu. Tyle gazu tracimy co roku…

Reklama

Polska Organizacja Biometanu chce realizować szczytne cele. Wierzę, że to się uda, bo wśród jej ojców założycieli są znaczące przedsiębiorstwa żywo zainteresowane produkcją i wykorzystaniem biometanu, w tym spółki z udziałem Skarbu Państwa.

Biometan w Polsce

Z drugiej strony dochodzą do nas wieści, że lada dzień ukazać się ma rozporządzenie dotyczące parametrów dla gazu wtłaczanego do sieci, którego projekt nie sprzyja wykorzystaniu w tym celu (wprowadzeniu do sieci) biometanu. Taki dokument przekreśliłby plany, także związane z pozyskiwaniem pieniędzy, co najmniej kilku poważnych inwestorów. Miejmy nadzieję, że to nieprawda. W przeciwnym razie zamiast wizji, i to dość realnych, uruchomienia pierwszych w Polsce biometanowni, będziemy mieli do czynienia z fatamorganą – na pustyni inwestycyjnej.

Nie porzucajmy jednak nadziei, że ma się ku lepszemu. Z tą myślą już dziś zapraszam Państwa na nasz 7. Kongres Biogazu, który odbędzie się 15-16 grudnia w Warszawie i do współtworzenia i uczestnictwa w warsztatach biogazowych dla operatorów i inwestorów instalacji (szczegóływewnątrz numeru).

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE