Biometan w Polsce – jakie są perspektywy rozwoju? Branża biometanu to obecnie jeden z najprężniej rozwijających się w Europie sektorów OZE. Jego potencjał dostrzegły m.in. Francja, Włochy i kraje skandynawskie, których ambitne plany inwestycyjne pozwalają zakładać, że to właśnie biometan odegra bardzo ważną rolę w dekarbonizacji transportu.

– Przyjęta w lipcu 2019 r. nowelizacja ustawy o biopaliwach to z pewnością nowe otwarcie dla krajowych producentów energii – podkreśla Maciej Kosiński, członek zarządu wydawnictwa Biomass Media Group.

Zaliczenie biometanu jako biopaliwa służącego do produkcji biowodoru ma pomóc w realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NWC) w 2020 r. Jest to kluczowe m.in. w kontekście spełnienia celu udziału OZE w krajowym transporcie.

Reklama

Jak zazielenić transport?

W 2020 r. Polska powinna wykazać co najmniej 10 proc. udziału OZE w transporcie. Na razie jesteśmy daleko od osiągnięcia tego celu. W 2017 roku udział źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu paliw w polskim transporcie wyniósł 4,2 proc. Najnowsze dane wskazują też, że emisje dwutlenku węgla z sektora stają się dużym problemem, na co wskazuje też Komisja Europejska. Pomóc w rozwiązaniu problemu może biometan.

– Podczas Kongresu Biometanu będziemy omawiać temat stworzenia nowoczesnych i atrakcyjnych ram prawnych dla inwestorów zainteresowanych biometanem w transporcie. Takie rozwiązania już funkcjonują w Niemczech, Włoszech i Skandynawii. Wykorzystanie biometanu jako paliwa transportowego to, obok elektromobilności – jeden z kierunków rozwoju branży transportu, a Polska nie powinna zostawać w tyle – mówi Jolanta Kamińska z wydawnictwa BMG.


NARODOWY KONGRES BIOMETANU 2019 – ZAREJESTRUJ SIĘ


Biometan – perspektywy rozwoju

W Polsce nie działa jeszcze ani jedna instalacja do produkcji biometanu, ale 2019 r. może się okazać przełomowy. Perspektywom rozwoju rynku będzie poświęcony II Narodowy Kongres Biometanu, który odbędzie się 9 grudnia w Poznaniu. Program wydarzenia będzie obejmował kluczowe z punktu widzenia rozwoju branży kwestie ram prawnych i mechanizmu wsparcia. Równie istotne dla inwestorów będzie omówienie aktualnych możliwości zatłaczania biometanu do sieci gazowej, w tym standardów jakościowych biometanu. Podczas konferencji pojawią się także zagadnienia dotyczące technologii do produkcji biometanu, eksploatacji instalacji oraz substratów do produkcji biogazu, a także roli biometanu w gospodarce obiegu zamkniętego. Nie zabraknie też tematu magazynów gazu.

– Z punktu widzenia Polski kluczowe oczekiwania branży biogazowej na najbliższą przyszłość to  system wsparcia dla biometanu, a także przepisy wykonawcze dotyczące przeliczania i zaliczania ilości biometanu jako biokomponentu dla celów transportowych, nowe zasady obliczania chłonności stref OSDg vs. obowiązki przyłączeniowe dla biometanu oraz magazynowanie gazu i bioLNG, umożliwienie zaliczania biometanu pobieranego z sieci gazowej dla celów wewnętrznej redukcji emisji CO2 przez polskich przedsiębiorców, standardy jakościowe dla biogazu bioodpadów komunalnych i osadów ściekowych czy wreszcie zmiany w zakresie certyfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju i dostosowanie ich do potrzeb rynkowych – podkreśla mec. Michał Tarka z Kancelarii TTW.

Biometan w Polsce. Rok 2019 przełomowy?

Niewątpliwie w ciągu najbliższych miesięcy bardzo dużo rozegra się w obszarze biometanu w Polsce. – Śmiało możemy powiedzieć, że 2019 rok jest przełomowy dla biometanu w Polsce. O planowanych inwestycjach, ramach prawnych, technologiach i europejskich trendach będziemy rozmawiać podczas II Narodowego Kongresu Biometanu w Poznaniu. Już dziś warto zarezerwować miejsce na konferencji – mówi Jolanta Kamińska.

Jesteś zainteresowany wystąpieniem na II Narodowym Kongresie Biometanu? Zadzwoń: +48 792 122 038, lub napisz: biometan@magazynbiomasa.pl

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Zdjęcie: Air Liquide

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE