W oczekiwaniu na pierwszy metr sześcienny biometanu wyprodukowanego w Polsce możemy jedynie obserwować i komentować to, co dzieje się na tym rynku w Europie i na świecie. Być może w najbliższych tygodniach i my dołączymy do grona producentów tego paliwa, ale na razie przyszło nam czekać.

Reklama

 

Przypomnijmy, że UE chce w 2030 roku produkować 35 mld mbiometanu. Dobrze by było, gdyby choć jeden mld pochodził z Polski. Od lat mówi się, że nasz potencjał w zakresie produkcji biometanu oscyluje wokół 7-8 mld m3. Niestety, polski rynek biogazowniczy jest najmniejszym w Europie, a o biometanowym trudno mówić, skoro w ogóle go nie posiadamy. Zanim powstanie, minie zapewne dobrych kilka lat. 

Dlaczego w świecie jest tak duże zapotrzebowanie właśnie na biometan?

Odpowiedź jest prosta – to paliwo niezbędne w procesach zazielenienia gospodarek oraz do uniezależnienia się od paliw kopalnych, importowanych. Jeśli potrzeba do tych idei uwarunkowań prawnych to przytoczyć należy: Fit for 55, wzrost cen emisji dwutlenku węgla oraz Plan REPowerEU.

W naszym kraju biometan jest, a właściwie będzie, priorytetowym paliwem w procesie szeroko pojętej transformacji energetycznej. 


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Może warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze w 2021 roku głównym dostawcą gazu ziemnego do Polski była Rosja, z której importowaliśmy 9,9 mld m3 gazu. Stanowiło to ponad 42% naszego ówczesnego zużycia gazu. W kolejnym, 2022 roku, import gazu z Rosji wynosił już „tylko” 20%. Pozyskujemy to paliwo także z Norwegii, Czech, Litwy i Niemiec. 

Jesienią 2022 roku uruchomiony został Baltic Pipe i od tego czasu zwiększa się przesył gazu do Polski właśnie tą drogą. 

Co warte zaznaczenia – w ostatnich dwóch latach zużycie gazu w Polsce znacznie się zmniejszyło – do ok. 16 mld m3 w 2023 r. A skoro tak, to zapotrzebowanie to mogłoby być w połowie zaspokajane przez biometan rodzimej produkcji. 

Kongres Biometanu

Perspektywy są bardzo obiecujące, jednakże dopóki nie zobaczymy efektów produkcji pierwszej instalacji biometanowej w Polsce trudno o większy optymizm w tej kwestii. 

Mam nadzieję, że do wydarzenia, jakim jest Kongres Biometanu w Poznaniu, uda się nam wytworzyć to paliwo i tym samym dołączymy do listy jego producentów w UE.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

tekst: Beata Klimczak

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE