„Nie mam wątpliwości, że do tej pory biogazowy potencjał bioodpadów powstających w Polsce nie został wykorzystany. Powinny być one przetworzone w zamkniętym procesie fermentacji beztlenowej, co stanowi najbardziej optymalny proces w ramach GOZ” – mówi Sylwia Koch-Kopyszko, Prezes Zarządu Stowarzyszenie Zielony Gaz dla Klimatu. – „I pewnie nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne i potrzebne jest to dla ochrony środowiska, wód gruntowych, a także emisji gazów cieplarnianych”.

Reklama

Biometan w realizacji celów klimatycznych

W ramach wypełniania celów klimatycznych i wdrożenia dyrektywy RED II, a za rok RED III, postawiono ambitne cele dla krajów członkowskich UE w zakresie obniżania śladu węglowego, zwiększenia udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym, ale także zwiększenia udziału paliw odnawialnych.

Sylwia Koch-Kopyszko, Stowarzyszenie Zielony Gaz dla Klimatu, 8. Kongres Biogazu
Sylwia Koch-Kopyszko, Stowarzyszenie Zielony Gaz dla Klimatu, 8. Kongres Biogazu

Biometan, jako paliwo odnawialne, pozwala wypełnić zakładane cele klimatyczne. Może być paliwem na cele transportowe, ale także być wykorzystywany w ciepłownictwie. Proces transportowania, magazynowania i przetwarzania jest w pełni opanowany. Od kilku lat prowadzone są prace nad legislacją w ramach wsparcia rozwoju produkcji, zatłaczania do sieci gazowej, a także sprzedaży biometanu.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


„Nie będzie dynamicznego powstawania projektów biometanowych bez właściwej edukacji społecznej”

Niestety, w Polsce nie działa jeszcze ani jedna biometanownia. W 2024 roku spodziewamy się przynajmniej jednej takiej instalacji.

Wysokie koszty inwestycji, brak programów dotacyjnych, brak analizy substratowej, brak możliwości zatłaczania do sieci gazowej. To tylko kilka przykładowych barier do rozwoju branży. Z mojej perspektywy, nie będzie jednak dynamicznego powstawania projektów biometanowych bez właściwej edukacji społecznej zmierzającej do zrozumienia sposobu działania instalacji, jej bezpieczeństwa, a na końcu – do akceptacji planów inwestora. Co ważne, a może nie powszechnie wiadome, w kwietniu odbędą się wybory samorządowe, w których jako paliwo polityczne wykorzystuje się planowane inwestycje, w tym biometanownie. W wielu miastach i gminach toczą się protesty lokalne. Mieszkańcy konsekwentnie odrzucają biometanownie jako inwestycje, których się obawiają ze względu na ryzyko odorów, nadmiernego transportu i hałasu, a także zwożenia śmierdzących odpadów po ich lokalnych drogach. 

Uważam, że biometan ma wielki potencjał rozwoju. Jednak bez zniesienia barier, w szczególności bez zdobycia akceptacji społeczeństwa, powstawanie instalacji będzie mierzone w sztukach, a nie setkach. 

Między innymi o pokonywaniu barier, jakie hamują rozwój sektora Polsce będziemy mówić podczas 7. Kongresu Biometanu.

Pobierz Kodeks Dobrych Praktyk

Biogaz Kodeks Dobrych Praktyk

Pobierz raport ZA DARMO i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

tekst: Sylwia Koch-Kopyszko, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Zielony Gaz dla Klimatu

zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE