Już 9-10 grudnia 2019 r. w Poznaniu, w Hotelu Mercure, odbędzie się największa konferencja biometanowa w Polsce – II Narodowy Kongres Biometanu. Dlaczego powinniśmy postawić na biometan i czemu to właściwy czas na konkretne działania biznesowe w tym obszarze wyjaśnia Maciej Roik, wydawca „Magazynu Biomasa” i „Rynku Biometanu”.

Zainwestowanie 5 bilionów dolarów w sektor biogazowy w ciągu najbliższych 10 lat umożliwiłoby uniknięcie emisji 4 mld ton CO2. To stanowisko największych światowych stowarzyszeń i firm działających w przemyśle biogazowym. Według ich wyliczeń biogaz to realna szansa, by w ciągu dekady ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 12 proc.

Reklama

Świat stawia na biometan

I nie są to wyliczenia przygotowane na potrzeby marketingowe sektora biogazu na świecie. Idą za nimi konkretne fakty. Od marca 2020 roku Toronto, największy „producent” odpadów komunalnych w Kanadzie, obsługiwane będzie przez 170 śmieciarek zasilanych biometanem pozyskiwanym z wysypisk. Za nim idą kolejne kanadyjskie miasta. Vancouver będzie wykorzystywać biometan nie tylko w transporcie lokalnym, ale także w miejskiej sieci gazowej. Kalifornia szuka w biogazowniach produkujących biometan rozwiązań dla producentów bydła. Rząd Wielkiej Brytanii w związku ze wstrzymaniem szczelinowego wydobywania gazu łupkowego przygląda się uważnie możliwościom wykorzystania biometanu. Na budowę komercyjnego zakładu produkującego biogaz dla transportu przeznaczono 100 mln funtów. Nowoczesne paliwo zasilić ma 1000 pojazdów rocznie. W Genui ku końcowi zbliża się przebudowa zakładu składowania odpadów, który wkrótce ma zacząć produkować RNG na potrzeby niskoemisyjnego transportu. We Włoszech  realizowanych jest jednocześnie kilka siostrzanych projektów. Dobry przykład dają nam też Czesi. W październiku podłączyli do sieci biometanownię w centrum recyklingu Rapotin Energy Biowaste Recycling.

Co z Polską?

Pojawia się pytanie nie czy, ale kiedy swój udział w tym scenariuszu może mieć Polska? Nasz potencjał biogazowy wciąż nie jest wykorzystany w zadowalającym stopniu. Fakt, że to się zmienia. Obecnie w kraju powstają kolejne biogazownie rolnicze. Ale czy można być zadowolonym z tego, co inne kraje mają już za sobą? Naszym celem powinno być korzystanie z ich doświadczeń i już teraz stawianie przede wszystkim na biometan. Odnawialny gaz z powodzeniem wykorzystywany na świecie – jako paliwo transportowe, a także wtłaczane do sieci. Biometan musi stać się w Polsce istotnym elementem paliwowo-energetycznego miksu. Przede wszystkim ze względu na aspekty związane z ochroną środowiska i klimatu, ale też dlatego, że jego produkcja pozwala na istotną dywersyfikację korzyści pracy biogazowni. Dlatego już dziś musimy rozmawiać o biogazie myśląc „biometan”.

Spotkanie z myślą o rozwoju branży

II Narodowy Kongres Biometanu to spotkanie dla inwestorów biogazowych, przedstawicieli sektora przemysłowego, transportowego i energetycznego. To czas wymiany opinii, ale też nakreślania konkretnych planów biznesowych. Bo dzisiaj wśród nas są nie tylko firmy i stowarzyszenia, ale też przedstawiciele państwowych spółek, które już podjęły decyzję o rozwijaniu swojej działalności w kierunku produkcji biogazu i biometanu. Są z nami bo szukają rozwiązań i chcą weryfikować zasadność swoich planów.

Mam nadzieję, że największe biometanowe spotkanie w Polsce pozwoli Państwu na znalezienie odpowiedzi, których szukacie, a dla polskiego rynku biometanu będzie jasnym sygnałem i impulsem do dalszego rozwoju.

Całe wydanie znajdziesz również tutaj. Dlatego kliknij!

Zdjęcie główne: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE