Lider branży alkoholowej Whisky Simpsons Malt Limited zainicjował projekt, który pomoże zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w zakładzie produkcyjnym o 80%, a zarazem zdekarbonizować szkocki przemysł whisky.

Whisky Simpsons Malt Limited i AMP Clean Energy

Porozumienie zawarte z firmą AMP Clean Energy, która finansuje i opracowuje niskoemisyjne rozwiązania w zakresie ciepła i energii, w tym instalacje zasilane biomasą, pozwoli Simpsons Malt Limited na stworzenie nowoczesnego Centrum Energetycznego zlokalizowanego przy zakładzie Tweed Valley Maltings w Anglii.

Reklama

Biomasa i wiatr

Projekt o wartości 45 milionów funtów (52,5 miliona euro) zakłada budowę Centrum Energetycznego, na które składać się będą pierwszy w Wielkiej Brytanii 12 megawatowy kocioł elektryczny zasilany energią wiatrową oraz trzy kotły na biomasę o mocy 6 MW każdy.

Wytworzona energia pochodzić będzie z lokalnej, niskogatunkowej zrębki i
zastąpi obecnie wykorzystywany do produkcji słodu, kluczowego składnika whisky, gaz ze źródeł kopalnych. Według producenta aby wytworzyć tylko jeden litr whisky potrzeba około 2,5 kg słodu, co oznacza, że nowy proces pozwoli zaoszczędzić 275 g węgla na każdy litr.

W rezultacie opuszczający nasz zakład Tweed Valley słód w 90% przeznaczony dla przemysłu destylarskiego, będzie miał znacznie zmniejszony ślad węglowy, pomagając naszym klientom osiągnąć własne cele zrównoważonego rozwoju i jednocześnie pozytywnie wpływając na sektor jako całość – podkreślił Steven Rowley, dyrektor operacyjny Simpsons Malt Limited.


Czytaj też: Wodór z biomasy i energii słonecznej? Polscy naukowcy znaleźli na to sposób


Redukcja emisji CO2 o 80%

W perspektywie rocznej projekt pozwoli zaoszczędzić 25 000 ton węgla i taką samą ilość gazu, który stanowi równowartość rocznego zużycia w 11 000 domów. Porozumienie zawarte między producentem alkoholu, a AMP Clean Energy zmniejszy także emisję dwutlenku węgla w największym w UK zakładzie produkcji whisky o około 80%.

Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć Simpsons Malt Limited w ich drodze do dekarbonizacji współtworząc ten pionierski projekt, który zapewni redukcję emisji na tak dużą skalę – powiedział Mark Tarry, dyrektor generalny AMP Clean Energy.

Program dekarbonizacji przemysłowego wytwarzania ciepła w nowym Centrum Energetycznym zostanie zakończony latem 2024 roku.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: ampcleanenergy.com, simpsonsmalt.co.uk; zdjęcie: simpsonsmalt.co.uk

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE