Elektrociepłownia Krosno jest największym źródłem ciepła dla całego miasta. W 2022 r. produkowana w instalacji energia cieplna w 86% pochodziła z biomasy, czyli z ekologicznego paliwa odnawialnego, a w ok. 14% z miału węglowego, który był paliwem szczytowym, wykorzystywanym w okresie bardzo niskich temperatur.


Energia produkowana w Elektrociepłowni Krosno dystrybuowana jest do ok. 19 tys. krośnian, tj. mieszkańców większości budynków wielorodzinnych w mieście, a także do obiektów handlowo-usługowych oraz placówek kulturalnych i oświatowych.

Reklama

W 2022 r. krościeńska elektrociepłownia pracowała w oparciu o blok kogeneracyjny ORC, wybudowany w 2020 r. kocioł biomasowy oraz kotły na miał węglowy. Głównym źródłem produkcji ciepła systemowego dla mieszkańców Krosna i odbiorców instytucjonalnych, przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, były instalacje biomasowe, które w 2022 r. wyprodukowały łącznie 237 391,340 GJ, tj. ok. 86% ogółu energii cieplnej. Z miału węglowego w ub. roku elektrociepłownia wyprodukowała 38 697,820 GJ, czyli ok. 14% całej energii cieplnej.Wyprodukowana w 2022 r. w Elektrociepłowni Krosno energia cieplna w ponad 50% pochodziła z bloku kogeneracyjnego ORC, w którym wyprodukowano też ponad 8515 MWh energii elektrycznej.

biomasa elektrociepłownia krosno

Przewaga biomasy nad węglem

Do produkcji energii cieplnej w 2022 r. Elektrociepłownia Krosno zużyła ponad 34 tys. ton biomasy i ok. 2,6 tys. ton miału węglowego. Ponad 530 ton wykorzystanej biomasy pochodziło z własnej produkcji spółki, tj. z gałęzi dostarczonych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie.


Czytaj też: W Ełku stawiają na biomasę


W minionym roku producentów i odbiorców ciepła systemowego dotknęły znaczące wzrosty cen paliw, w przypadku Elektrociepłowni Krosno – biomasy i miału węglowego. W 2022 r. średnia cena biomasy wzrosła o ok. 155% w porównaniu do cen z roku 2021, a średnia cena miału węglowego o ok. 93%.

– Ten drastyczny wzrost cen odczuliśmy wszyscy, nasza Spółka i odbiorcy ciepła produkowanego i dostarczanego przez Elektrociepłownię Krosno. W obliczu realnego zagrożenia dostępności paliw, w sezonie grzewczym znacząco zwiększyliśmy zapasy tak, aby zagwarantować ciągłość produkcji energii cieplnej – podkreśla prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

W 2022 r. rozbudowana została także miejska sieć ciepłownicza. Długość sieci obsługiwanej i zarządzanej przez Elektrociepłownię Krosno na koniec roku 2022 wynosiła blisko 36 km, w tym 81%, tj. ponad 29 km, to sieć preizolowana.


POBIERZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/2023”

Raport Biomasa 2022 2023

Raport Biomasa w Polsce

Pobierz raport ZA DARMO i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].


 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcia: archiwum Krakowski Holding Komunalny S.A.

Źródło: Krakowski Holding Komunalny S.A.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE