Największy w Polsce i wiodący w Europie producent sody – CIECH Soda Polska chce zmodernizować kocioł węglowy w fabryce w Inowrocławiu i pozyskiwać energię ze spalania biomasy. Spółka uruchomiła przetarg.

Reklama

Konwersja kotła węglowego na biomasowy to kolejny etap transformacji energetycznej firmy przeprowadzanej w ramach przyjętej na lata 2022-2024 strategii. CIECH Soda Polska łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój, w wyniku czego chce maksymalnie ograniczyć zużycie węgla.

– Zastąpienie węgla alternatywnymi paliwami to nie jedyny element kompleksowego planu transformacji energetycznej jaki przeprowadzamy w ramach strategii na lata 2022-2024. Kolejne z nich to liczne inicjatywy z obszaru odzysku i ponownego użycia ciepła w procesie produkcji sody, autorskie rozwiązania R&D czy wreszcie intensywne analizy dotyczące możliwości wykorzystania OZE i uczynienia z zakładów produkcyjnych sody autoproducentów energii elektrycznej – mówi Piotr Kapuściński, wiceprezes zarządu CIECH Soda Polska.

Biomasa zamiast węgla

W ramach planowanej modernizacji — konwersji kotła z węgla na biomasę — CIECH Soda Polska zamierza przebudować istniejący pyłowy kocioł węglowy na kocioł fluidalny opalany biomasą, a także wybudować kompletny układ gospodarki biomasą pozwalający na przyjęcie, rozładunek i zmagazynowanie paliwa. Zgodnie z bazowym harmonogramem spółka zakłada uruchomienie kotła po konwersji na koniec 2026 roku.


Czytaj też: Ciepło z biomasy ogrzewa mieszkańców Krosna


Modernizacja to kolejny krok w kierunku zwiększenia zużycia biomasy w CIECH Soda Polska. Obecnie realizowany jest już projekt przystosowania do współspalania biomasy w pozostałych kotłach węglowych w elektrociepłowniach na terenie zakładów produkcji sody w Inowrocławiu i Janikowie.

Nie tylko biomasa

Wprowadzenie biomasy do miksu energetycznego to nie jedyny projekt mający na celu obniżenie zużycia węgla przez Grupę CIECH – kolejnym jest instalacja termicznego przekształcania odpadów w Inowrocławiu, której uruchomienie jest planowane na 2027 rok. Grupa CIECH ponownie analizuje możliwość wykorzystania gazu ziemnego jako paliwa do produkcji energii cieplnej. Równocześnie prowadzone są także prace analityczne dotyczące wykorzystania w przyszłości technologii SMR (małe reaktory atomowe). 

Wszystkie działania powiązane są z realizacją strategii ESG, zakładającą m.in. osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Grupę CIECH do 2040 roku. 

Więcej o strategii ESG Grupy CIECH znajduje się na stronie www.esgciech.com

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

źródło: CIECH

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE