Między Polską a Białorusią ostatnio iskrzy. Unia Europejska nałożyła na naszych wschodnich sąsiadów liczne sankcje, które dotknąć miały nie tyle ludność co struktury rządowe. Czy owe sankcje przekładają się także prowadzone przez Polaków interesy z Białorusinami? Czy odczuje je branża biomasy? O komentarz poprosiliśmy Kazimierza Zdunowskiego prezesa Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Białoruś biomasaBiałoruś to piękny kraj, o powierzchni 207,6 tys.km², zamieszkały przez 9,4 mln mieszkańców, posługujących się dwoma językami urzędowymi – białoruskim i rosyjskim. Kraj ludzi wykształconych, pracowitych, życzliwych sąsiadom i gościom. Rozmowa o niepodległości Białorusi jest wielce złożona. ponieważ tereny ruskie obecnej Białorusi zostały podbite przez Litwinów i powstało Wielkie Księstwo Litewskie, którego językiem urzędowym był język ruski.

Reklama

Aby zrozumieć sytuację obecną trzeba sięgnąć do 1918 r. kiedy załamała się ofensywa niemiecka w Rosji i wówczas w Mińsku powołana została Białoruska Republika Ludowa, która w porozumieniu z władzami niemieckimi przejęła część kompetencji w zakresie administracji i gospodarki. BRL ogłosiła swoje terytorium umownie – od Smoleńska do Białegostoku i Kowna. Rząd na uchodźctwie miał siedzibę w Kanadzie. To właśnie biało-czerwono-biała flaga jest symbolem BRL.

Również w 1918 r., ale 3 miesiące później została utworzona Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka z Mińskiem jako stolicą, która następnie weszła w skład ZSRR. Po II Wojnie  Światowej granice Białorusi zostały przesunięte do linii Bugu. Białoruś została członkiem założycielem ONZ.

Białoruś – szanse i ograniczenia

Pełną niezależność polityczną oraz nową nazwę Republika Białoruś uzyskała  25 sierpnia 1991. Od tej pory buduje swój byt państwowy na miarę sił i możliwości.

Wzrost niezadowolenia i nastrojów radykalnych miał miejsce podczas wyborów prezydenckich w 2020 r., kiedy to władze państwowe odmówiły rejestracji niezależnych kandydatów do funkcji prezydenta łącznie z ich aresztowaniem. W ten sposób uruchomiona została spirala napięć, protestów, represji i gwałtów przenosząc walkę o władzę z demokratycznej procedury na ulicę.

Surowe represje doprowadziły do chwilowego obecnie ograniczenie akcji protestacyjnych ale nie do zgody społecznej.  Konflikt trwa i pogłębia się schodząc do podziemia i niszcząc tkankę społeczną, gospodarczą i wizerunek Republiki Białoruś na arenie międzynarodowej. Zabrakło woli politycznej do rozstrzygnięcia: wasz prezydent – nasz premier i wyznaczenia drogi pokojowej do porozumienia narodowego. Białoruś stała się podmiotem zagranicznych sankcji gospodarczych.

Na tym tle zachodzi pytanie, na ile można obecnie robić interesy z białoruskimi przedsiębiorstwami? Otóż podmiotami objętymi sankcjami jest część przedsiębiorstw państwowych oraz część białoruskich banków. Natomiast firm prywatnych  i banków prywatnych sankcje nie obejmują. Można więc legalnie rozwijać działalność z ich udziałem. Firmy polskie lub z polskim kapitałem działają normalnie od strony biznesowej, ale trudności powodują procedury i obostrzenia graniczne.

Biomasa z Białorusi

W Białorusi dostrzega się potencjał leśnictwa i przemysłu drzewnego. Niezależnie od bieżącego planowego pozyskania biomasy drzewnej,  znaczna część lasów będzie przebudowana, z lasów powstałych z samosiewów w okresie powojennym na lasy produkcyjne. Temu procesowi już obecnie i w przyszłości będzie towarzyszyło pozyskanie i zagospodarowanie masy drzewnej z zadrzewień i zakrzaczeń, które są i będą usuwane na rzecz upraw lasów produkcyjnych.

To potężna baza dla organizacji produkcji surowców do wytwarzania energii odnawialnej, głównie pelletu. Nie ma istotnych ograniczeń do eksportu pelletu. Jednakże przyszłość, to produkcja energii odnawialnej w Białorusi i jej włączenie do europejskiego systemu certyfikowania i obrotu energią odnawialną. Ten kierunek, niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji społeczno-politycznej wydaje się najbardziej obiecujący biznesowo, ekologicznie i społecznie.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE