Biomasa zostanie włączona do drugiej fazy rządowego programu dekarbonizacji sektora publicznego Wielkiej Brytanii. To zwycięstwo Stowarzyszenia na rzecz energii odnawialnej i czystej technologii (REA) w negocjacjach z sektorami energetyki i przemysłu.
Program rządowy miał utorować drogę do dekarbonizacji dużych budynków publicznych, takich jak szkoły i szpitale. Stowarzyszenie na rzecz energii odnawialnej i czystej technologii (REA) z zadowoleniem przyjęło ostatnie doniesienia na temat zmian w programie. Wcześniej REA wyraziła rozczarowanie, że biomasa nie została uwzględniona w jego 1 fazie i naciskała na ministrów strategii biznesowej, energetycznej i przemysłowej, aby wprowadzili zmiany w przyszłych etapach.
Pojawiły się również obawy, że faza 1 nie była wystarczająco skoncentrowana na dekarbonizacji ciepła.
-REA z zadowoleniem przyjmuje zmianę polegającą na włączeniu biomasy do drugiej fazy programu dekarbonizacji sektora publicznego – powiedział Frank Gordon, dyrektor ds. Polityki w REA. – Duże budynki publiczne, takie jak szkoły i szpitale, wymagają dużych obciążeń cieplnych i są dokładnie tym rodzajem projektów dekarbonizacji, do których szczególnie dobrze nadaje się ciepło z biomasy.
Frank Gordon mówił także, że nie jest tajemnicą, że były bardzo rozczarowany, że biomasy nie uwzględnione w 1 fazie.
-Branża ciepłownicza na biomasę jest również zobowiązana do dalszego wdrażania solidnych standardów jakości powietrza, planowania i zrównoważonego rozwoju i są pozytywnie nastawieni do wpływu dodatkowych dotacji na sektor biomasy. Pomoże to również zapewnić, że sektor może odegrać swoją rolę w strategii dekarbonizacji przemysłu, również niedawno opublikowanej przez rząd.
Druga faza – która będzie kosztowała 75 milionów funtów (87,8 miliona euro) – zostanie otwarta dla wniosków 7 kwietnia i zakończy się po złożeniu dostatecznie wysokiej iloci i jakości wniosków.
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!