Jak podał portal lomza.pl ku końcowi zbliżają się prace związane z budową instalacji spalania  biomasy, realizowane na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Trwają roboty wykończeniowe, prowadzone są także szkolenia dla pracowników. Powołana została już również komisja odbioru końcowego inwestycji, realizowanej przez litewską firmę UAB Enerstena z Kowna.

– W naszym mieście podejmujemy wiele działań wpisujących się w troskę o czyste powietrze, którymi są m.in. wymiana pieców, rozbudowa sieci ciepłowniczych, budowa parków i zieleńców, nowych dróg oraz termomodernizacje obiektów miejskich. Budowa kotła na biomasę jest jednym z tych działań. Ale ważny jest również czynnik ekonomiczny. Za spalanie węgla co roku płacimy coraz większe opłaty z tytułu emisji CO2. To już kwota około 5 mln zł i będzie rosła – podkreśla zastępca prezydenta Andrzej Garlicki dodając, że dzięki budowie pieców na biomasę unikniemy tych opłat, a w konsekwencji ciepło w Łomży nie zdrożeje.

MPEC zgromadził już 1415 ton biomasy. Parametry paliwa będą kontrolowane przez zakładowe laboratorium.

Reklama

Jak podaje lomza.pl na terenie inwestycji trwa sprawdzanie urządzeń kontrolno-pomiarowych i wizualizacji procesów, wykonywana jest izolacja rurociągów, przeprowadzane są kalibracje poszczególnych urządzeń i układów. Już wcześniej zrealizowane zostały elementy instalacji w postaci kotła wodnego płomieniówkowego o wydajności 12,5 MW i układu odzysku ciepła ze spalin oraz niezależnego  paleniska z rusztem schodkowym, w którym spalana będzie biomasa ze zrębki drzewnej.

Obecnie MPEC w lomż, a właściwie wykonawca instalacji, oczekuje na decyzje dopuszczające do jej uruchomienia z Urzędu Dozoru Technicznego.

Przypomnijmy, że MPEC w Łomży wyeliminował z eksploatacji najstarszy i jednocześnie najbardziej wyeksploatowany kocioł w ciepłowni WR-25 (K-2). Koszty jego remontu okaząły się niewspółmiernie wysokie do oczekiwanych celów.

Obecnie łączna moc zainstalowana w instalacji wynosi 138,5 MW.

– Parametry pracy istniejących czterech kotłów węglowych  i  nowego kotła biomasowego gwarantują oczekiwany poziom dostaw do odbiorców objętych miejskim systemem ciepłowniczym – zapewnia Radosław Żegalski, prezes MPEC.

Wartość robót  związanych z budową kotła wodnego o mocy 12,5 MW z wykorzystaniem biomasy jako paliwa wynosi 22.496.164,80 zł. Na jego realizację Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pozyskało dofinansowanie w wysokości 9.843.750 zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło i zdjęcie: lomza.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE