Decyzja o modernizacji oczyszczalni ścieków w Obornikach zapadła już rok temu. Na mocy tych postanowień na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji powstanie biogazownia, która zminimalizuje problem nieprzyjemnych zapachów, z którym od dawna borykają się mieszkańcy.

Reklama

Biogazownia w oczyszczalni ścieków w Obornikach

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach prowadzi obecnie równolegle dwie duże inwestycje z zakresu OZE. Najbardziej wymagający projekt jest na etapie przygotowania dokumentacji technicznej, wraz z decyzją środowiskową i dotyczy modernizacji oczyszczalni ścieków wraz z budową biogazowni.

Biogazownia to przyszłość i cieszę się, że spółka przygotowuje się do pozyskania środków z KPO na realizację tak dużej inwestycji – skomentował działania spółki burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

Aktualnie trwają prace projektowe, które uwzględniają nie tylko modernizację samej oczyszczalni, ale także możliwość podjęcia współpracy z mniejszymi oczyszczalniami ścieków w temacie utylizacji osadów. Dodatkowo spółka przygotowuje wnioski na ok 15 mln zł do programu FEnIKS w ramach których aplikować będzie o modernizację głównej rozdzielni prądu na Stacji Uzdatniania Wody.


Czytaj też: Prąd z biogazu. W Wodociągach Kościańskich działa instalacja kogeneracyjna


Biogazownia rozwiąże problem odorów

Po uruchomieniu biogazowni spółka zminimalizuje koszty związane z gazem i energią elektryczną, a ponadto odory generowane przez osady ściekowe przestaną utrudniać życie okolicznych mieszkańców.

Głosy na temat nieprzyjemnych zapachów z okolic oczyszczalni pojawiały się od dawna. Dlatego w styczniu 2023 r. prezes zarządu Krzysztof Nowacki zlecił opracowanie koncepcji modernizacji oczyszczalni ścieków. Projekt przewiduje modernizację oczyszczalni oraz budowę biogazowni, która rozwiąże problem odorów, pojawiających się gdy na terenie oczyszczalni znajduje się osad nieustabilizowany.

Władze PWiK w Obornikach do budowy biogazowni zainspirowała wizyta w zakładzie produkcji biogazu na terenie oczyszczalni ścieków w Sławie. Okazuje się, że biogazownia to najlepsze z możliwych rozwiązanie z wielu względów. Po pierwsze z uwagi na komfort mieszkańców. Po drugie nie bez znaczenia są też względy ekonomiczne, a biogazownia rozwiązuje problem rosnących w ogromnym tempie kosztów utylizacji osadów, których rocznie z terenu oczyszczalni ścieków wywozi się ok. 6000-7000 ton.

Inwestycje w OZE

Projekt modernizacji oczyszczalni ścieków i budowy biogazowni to największa, bo szacowna na ok. 25 mln zł, ale nie jedyna inwestycja obornickiego PWiK-u.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach skupia się na kilku projektach związanych z energią odnawialną. Spółka kończy prace związane z budową instalacji fotowoltaicznej na Stacji Uzdatniania Wody i rozpoczęła prace inwestycyjne związane z budową kolejnej instalacji PV, tym razem na terenie oczyszczalni ścieków. Inwestycji pozwolą pokryć zapotrzebowanie energetyczne oczyszczalni w 25 %. 

To krok w dobrą stronę, energia odnawialna to nie tylko przyszłość dla gminnych spółek oraz samorządu, ale także możliwości pozyskiwania środków, które się pojawią – podsumował burmistrz Tomasz Szrama.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło, zdjęcie: oborniki.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE