Skandynawski lider sektora gazowego i rynku energii planuje duże biogazowe inwestycje. Do 2027 r. Gasum chce dostarczać swoim klientom 7 TWh gazu odnawialnego rocznie.

Reklama

W ramach nowej strategii Gasum postawił sobie za cel wprowadzanie na skandynawski rynek 7 TWh rocznie. Ambitny plan spółki energetycznej oznacza ogromny wzrost produkcji. W 2022 roku firma dostarczyła swoim klientom 1,7 TWh biogazu, co spowodowało redukcję dwutlenku węgla o 444 000 ton .

Obecnie Gasum produkuje biogaz w 17 zakładach w Finlandii i Szwecji wykorzystując substrat w postaci odpadów takich jak osady ściekowe, obornik i bioodpady.

Biogaz w Skandynawii

Finlandia, Szwecja i Norwegia produkują obecnie około 4 TWh biogazu rocznie. Niemniej jednak liderem wśród krajów skandynawskich jest Dania, która generuje rocznie 8 TWh biogazu.

Sam wzrost podaży Gasum do poziomu 7 TWh w samej Skandynawii oznacza znaczny wzrost dostępności. Wykorzystanie 7 TWh gazu odnawialnego zamiast paliw kopalnych oznaczałoby również skumulowaną roczną redukcję o 1,8 miliona ton dwutlenku węgla.

„Jest jeszcze wiele do zrobienia w dziedzinie dekarbonizacji transportu lądowego i morskiego, a także procesów przemysłowych. Zwiększenie dostępności biogazu w tych segmentach jest sposobem na szybsze zmniejszenie emisji. Przejście na biogaz może nastąpić niemal od zaraz, ponieważ biogaz może stanowić alternatywę dla gazu ziemnego wszędzie tam, gdzie ten jest obecnie używany”- mówi Mika Wiljanen, dyrektor generalny Gasum Group.


Zarejestruj się na 6. Kongres Biometanu


Pięci dużych biogazowni w Szwecji

Mika Wiljanen jest przekonany, że wyznaczony cel osiągnięcia rocznej ilości 7 TWh  jest realny i umożliwi redukcję dwutlenku węgla na poziomie 1,8 miliona ton.

„Rozpoczęliśmy właśnie budowę pierwszej z pięciu dużych biogazowni, które planujemy zbudować w Szwecji. Zakład w Götene, który powstanie w latach 2023–2024, będzie produkował 120 GWh biogazu rocznie. Jeśli pomnożymy to przez pięć, osiągniemy założony na 2027 rok wynik. Ale mamy w zanadrzu też kilka innych projektów” – zapewnił Wiljanen.

Energia elektryczna z OZE

Wraz ze swoimi partnerami Gasum promuje rozwój w kierunku neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości na lądzie i na morzu emisji, a zrównoważony biznes jest podstawą nowej strategii spółki. Zrównoważony rozwój Gasum oznacza dążenie do ciągłej redukcji emisji dla klientów i ograniczenie własnych emisji do minimum. Zgodnie z nowym planem Gasum inwestuje również w poprawę swoich możliwości na rynku energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Firma we własnej działalności wykorzystuje tylko odnawialną energię elektryczną.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Gasum 

zdjęcie: Gasum

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE