Gotowanie na obszarach wiejskich i podmiejskich w Afryce wymaga wielu starań i pracy. Trzeba zebrać opał, a potem skutecznie podtrzymywać ogień. Właśnie dlatego biogaz w kuchni może zrewolucjonizować życie mieszkańców Starego Kontynentu.

Reklama

Rynkowa mobilizacja

W Zimbabwe zawarły umowe dwa podmioty: Modern Cooking Facility for Africa oraz zarządzana przez kobiety firma sprzedająca fermentatory do biogazu. Współpraca ma na celu zwiększenie wykorzystania czystych i nowoczesnych rozwiązań kuchennych.

MCFA będzie odpowiadać za wsparcie rozwoju i skalowalności lokalnego biznesu. To program utworzony przez Nordic Green Bank oraz dobrowolnych darczyńców, który dąży do stworzenia warunków dla budowy rynku niskoemisyjnych i bezpiecznych urządzeń kuchennych. W inwestowaniu bierze pod uwagę aspekt przystępności cenowej, pozwalającej przeciętnemu obywatelowi na zakup danego sprzętu. Program sięga obszarów Afryki Subsaharyjskiej.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Firma, która otrzyma wsparcie od tego podmiotu, to Lanforce Energy. Od 2010 r. zajmuje się dostarczaniem instalacji fermentacyjnych dla gospodarstw domowych, rolników, przedsiębiorców i instytutów. Wsparcie pozyskane w ramach programu otworzy przedsiębiorczyniom nowe rynki zbytu i zwiększy sprzedaż ich produktów.

– Jestem niezwykle szczęśliwy, że mogę ogłosić naszą pierwszą inwestycję MCFA w ramach naszej misji wprowadzania nowoczesnych rozwiązań kulinarnych i tworzenia długoterminowych, zrównoważonych rynków w kilku krajach Afryki Subsaharyjskiej. Jest nam szczególnie miło wspierać finanse kobiet-przedsiębiorców i powitać Lanforce Energy jako naszą pierwszą spółkę portfelową – komentuje Ash Sharma, wiceprezes Nefco i dyrektor MCFA.

Biogaz w kuchni może zmienić naprawdę wiele

– Możliwość rozszerzenia naszej działalności przy wsparciu MCFA to spełnienie marzeń i zwieńczenie naszych wysiłków na rzecz poprawy sytuacji kobiet i dzieci, zwłaszcza dziewcząt, w Zimbabwe. Dorastając w Zimbabwe jako młoda dziewczyna, moją społecznie przypisaną rolą płciową było pozyskiwanie drewna na opał w celu zaspokajanie potrzeb rodziny. Zajmowało to mnóstwo mojego czasu, z którego część powinna być przeznaczona na naukę i inne produktywne zajęcia. To wpłynęło na moje wyniki w szkole, a kiedy patrzę wstecz, widzę, że można było temu łatwo zapobiec, gdybyśmy korzystali z nowoczesnych rozwiązań w zakresie gotowania, takich jak biogaz. Zapewniając pomoc techniczną, podnosząc świadomość i budując partnerstwa, MCFA pomaga uczynić biogaz bardziej przystępną cenowo i dostępną opcją dla mieszkańców Zimbabwe i całej Afryki – mówi Judith Marera, dyrektor generalna Lanforce Energy.

Poza samymi fermentatorami, firma dostarcza także piece i palniki wykorzystujące biogaz. Oferuje modele przenośne, o różnych rozmiarach i liczbie palników. Wszystkie elementy biofermentatorów są wymienne, a żywotność całego urządzenia szacuje się na 20 lat. Wyposażono je w liczniki monitorujące wykorzystanie pieca, które dostarczają danych na temat zużycia biogazu. Klienci mogą wybrać płatność ratalną.


Czytaj też: Schemat działania biogazowni rolniczej


Takie rozwiązanie w kuchni pozwala znacznie ograniczyć szkodliwość, jaka wiąże się z rozpalaniem ognia. Jest to zdrowsze dla lokatorów, a ponadto przyczynia się do obniżenia wylesiania, rozwiązuje problem z utylizacją odpadów organicznych oraz zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. Wsparcie dla tej konkretnie to także ukłon w stronę kobiecych biznesów, które w tej części świata nie są jeszcze powszechne.

Zdjęcie i źródło: Modern Cooking Facility for Africa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE