Na przełomie stycznia i lutego ze swoją pierwszą zagraniczną wizytą do Polski przyjedzie nowo wybrany król Danii Fryderyk X. Monarcha będzie przewodniczyć delegacji przedsiębiorców z firm związanych z zieloną energią, w tym także z produkcją biogazu.
Król Danii o biogazie
Fryderyk X został ogłoszony królem Danii 14 stycznia 2024 r. Na destynację swojej pierwszej oficjalnej wizyty wybrał Polskę. Wśród tematów przewodnich spotkań, jakie duński monarcha odbędzie w naszym kraju będą efektywność energetyczna, rolnictwo przyjazne dla klimatu i biogaz.
Dania jest zdecydowanym liderem w produkcji biogazu w Europie, a rozwój sektora jest wciąż niezmiennie dynamiczny i nie traci na intensywności. Prognozy wskazują, że biometan stanowi aż 40 proc. w duńskiej sieci gazowej, a do 2030 r. ma pokryć 100% zapotrzebowania Duńczyków na gaz.
Biogaz i biometan w Danii
Duńskie sektory biogazu i biometanu mają ugruntowaną pozycję na europejskim rynku, m.in dlatego, że branża już od dekady może liczyć na polityczne i finansowe wsparcie. Dania, dzięki ścisłej współpracy instytucji publicznych i podmiotów rynkowych prowadzonej w ramach partnerstw publiczno-prywatnych, jest dziś pionierem w dziedzinie biogazu i innych alternatywnych źródeł energii.
Zarejestruj się na Kongres Biometanu
Miejskie biogazownie są w Danii najczęściej zlokalizowane przy oczyszczalni ścieków. Najmniej biogazowni znajduje się w zakładach przemysłowych i na składowiskach przetwarzających odpady organiczne z tych zakładów. Jednak branża biogazowa w Królestwie Danii działa głównie w oparciu o model biogazowni zlokalizowanych przy dużych farmach rolniczych, wykorzystujących obornik oraz inne odpady przemysłu rolno-spożywczego.
Dania jest mocno zdeterminowana do osiągnięcia niezależności energetycznej, stąd też intensywnie inwestuje w produkcję zielonej energii. W planach kraju jest także sprzedaż zielonego gazu (w przyszłości także wodoru) poza granice państwa. Niemniej jednak w przypadku produkcji biogazu ważne jest nie tylko wytwarzanie energii.
– Istotne jest by nie myśleć o biogazie tylko w kategoriach produkcji energii, ale spojrzeć na biogazownie jak na element gospodarki cyrkularnej. Produktem biogazowni jest przecież także ekologiczny nawóz – podkreślał w rozmowie z Magazynem Biomasa Jeppe Juul Petersen z Ambasady Danii w Polsce.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE