Białoruś stała się głównym europejskim eksporterem drewna. Już ponad 230 firm z 22 krajów regularnie kupuje je za pośrednictwem Białoruskiej Uniwersalnej Giełdy Towarowej (BUCE ). Nasz wschodni sąsiad to kraj otwarty na  kontakty biznesowe, zwłaszcza z przedsiębiorcami z Polski.

Lasy zajmują ok. 39 proc. terytorium kraju. Są kluczowym odnawialnym zasobem naturalnym Republiki Białorusi.  Całkowite zasoby leśne kraju wynoszą ponad 9,5 mln ha, a zasoby drewna szacuje się obecnie na 1,7 mld m3).

Reklama

Drewno bogactwem narodowym

Pod względem struktury drzewa iglaste stanowią 60 proc. wszystkich lasów. 36,5 proc. to drewno liściaste (olcha,  brzoza, osika), a pozostałe 3,5 proc. to dąb. Według danych statystycznych na jednego mieszkańca Białorusi przypada ponad 0,85 ha lasów i ponad 173 m3 zasobów drewna. To stawia naszego sąsiada w pierwszej dziesiątce  najbogatszych w lasy krajów Europy.

Wszystkie lasy na Białorusi są własnością państwa, kontrolowaną przez Ministerstwo Leśnictwa.

Korzystając z pełnego wsparcia ze strony rządu i różnorodnego finansowania, przemysł leśny jest obecnie silnie  rozwijającym się sektorem gospodarki narodowej.

Główne kierunki eksportu to:

  • Litwa (25 proc.),
  • Łotwa (28 proc.),
  • Niemcy (24 proc.),
  • Polska (15,2 proc.),
  • Belgia (5,4 proc.),
  • Holandia (3 proc.),
  • Rumunia (2 proc.),
  • Azerbejdżan (1,5 proc.),
  • Szwecja (1,4 proc.),
  • Rosja (1,1 proc.).

Produkcja biomasy

Na Białorusi corocznie zbierane jest ok. 6,2–8,4 mln m3 drewna opałowego. Większość sprzedawana jest mieszkańcom i organizacjom finansowanym przez państwo. Pozostała część trafia do kotłowni w nieprzetworzonej  formie lub jest cięta na wióry drzewne. Zrębki wykorzystywane są do wytwarzania energii w kotłowniach,  elektrowniach kogeneracyjnych i eksportowane – głównie do krajów UE.

Średnia roczna produkcja paliwa z biomasy na bazie drewna wynosi obecnie 14,8 mln m3, z czego aż ok. 9 mln m3 jest wysyłanych za granicę.

Legislacja w obrocie drewnem

Istnieje kilka aktów prawnych regulujących handel drewnem na Białorusi. Najważniejszym jest rezolucja Rady  Ministrów Republiki Białorusi nr 714 „W sprawie rozwoju wymiany handlowej na giełdach towarowych”. Określa  listę towarów, które można kupić lub sprzedać tylko za pośrednictwem Białoruskiej Uniwersalnej Giełdy Towarowej (BUCE). Lista obejmuje drewno okrągłe, tarcicę, zrębki, papier i karton oraz brykiety z paliwa węglowego.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Tekst: Redakcja
Zdjęcie: Ministerstwo Gospodarki Leśnej Republiki Białoruś
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE