Istnieją dwa możliwe zagrożenia, które mogą wpłynąć na kontakty handlowe między białoruskimi przedsiębiorstwami produkującymi pellet i biomasę, a polskimi firmami handlowymi. Pierwsze to ewentualne sankcje gospodarcze UE, drugie to ryzyko strajków w białoruskich przedsiębiorstwach pelletowo-biomasowych.


REKLAMA

Reklama

Można założyć, że ewentualne sankcje, zakazy i ograniczenia nie dotkną wymiany handlowej związanej z towarami, które nie mają przeznaczenia wojskowego. Nie powinny też dotknąć przedsiębiorstw, które nie zostaną umieszczone na liście firm objętych sankcjami. Jesteśmy na 100 proc. pewni, że nie będzie takich firm wśród tych, które produkują pellet i inne wyroby drzewne. Uważam, że UE rozumie, iż najprawdopodobniej Białoruś będzie miała kłopoty gospodarcze i w odpowiedzi będzie starała się wspierać białoruskie firmy handlowe eksportujące i importujące towary do oraz z UE. Przynajmniej na pewno nie będzie żadnych zakazów i ograniczeń handlu towarami konsumpcyjnymi, produktami rolnymi, drewnem – w tym pelletem i biomasą.


Dowiedz się więcej na Forum Pelletu 2020 we wrześniu !


Czytaj również: Ceny pelletu są teraz naprawdę korzystne! Sprawdź!


Drugim możliwym zagrożeniem są strajki w białoruskich przedsiębiorstwach. Jak na razie nie było strajków w białoruskich przedsiębiorstwach produkujących drewno. Gdybyśmy chcieli przeanalizować, które firmy białoruskie strajkowały, widzimy, że były to duże (zatrudniające ponad 3000 tys. pracowników) przedsiębiorstwa głównie z przemysłu ciężkiego maszynowego i chemicznego, zlokalizowane w dużych miastach. Jeśli chodzi o tartaki produkujące pellet, zatrudniają one mniej niż 100 pracowników i znajdują się na wsi. Uważamy więc, że ryzyko ich strajków jest bardzo małe.

Generalnie można założyć, że obecna sytuacja nie wpłynie na relacje handlowe między Białorusią a Polską w zakresie sprzedaży drewna, pelletu czy biomasy.

Autorem wypowiedzi jest reprezentant białoruskiego sektora biomasowego. Ze względu na napiętą sytuację na Białorusi, poprosił nas o anonimowość.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE