VI Konferencja Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju odbędzie się już w przyszłym tygodniu – 13 i 14 września 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej. Będą to dwa dni dwa dni debat, prelekcji i prezentacji, a także spotkań kuluarowych i biznesowych z udziałem przedstawicieli gospodarki, administracji i nauki.

Reklama

Członkowie zarządów i menedżerowie największych polskich firm energetycznych, naukowcy z najważniejszych uczelni, eksperci z liczących się ośrodków analitycznych, członkowie rządu i urzędnicy państwowi oraz samorządowcy zainteresowani tematyką energetyki – tak będzie wyglądać lista uczestników VI Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się już w przyszłym tygodniu – 13 i 14 września 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej, w budynku V.

Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju

– W tym roku wiodącym tematem konferencji będzie transformacja energetyczna – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, profesor Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji. – Oczywiście to zagadnienie złożone i wieloaspektowe, które będzie się przewijać na różnych panelach. Nasi dyskutanci i prelegenci analizować będą transformację energetyczną z punktu widzenia polityki globalnej, zarządzania publicznego, ekonomii, logistyki ale też z poziomu samorządów najniższego szczebla czy konsumentów indywidualnych. Ważnym zagadnieniem będzie rola energetyki jądrowej w transformacji energetycznej.

Nie zabraknie oczywiście omówienia branżowych innowacji. Mowa będzie m.in. o kropkach kwantowych, fotowoltaice IV generacji, nanotechnologii czy technologiach pozyskiwania ciepła ze ścieków czy z odpadów. Bardzo dużo miejsca poświęcone będzie zastosowaniom wodoru w energetyce. To kwestia budząca zainteresowanie biznesu i współpracującej z biznesem nauki a także rządzących. Świadczą o tym zawarte w kilku regionach Polski porozumienia w sprawie w sprawie rozwoju Dolin Wodorowych.

To, co odróżnia tegoroczną konferencję o poprzednich edycji, to pozyskanie jako partnera Pionu Dyplomacji Publicznej NATO.

– Rzeszowska konferencja zawsze cechowała się wysokim poziomem merytorycznym i szerokim doborem kompetentnych gości – mówi prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej. – W tym roku jednak poziom zostanie podniesiony właśnie dzięki partnerstwu z Pionem Dyplomacji Publicznej NATO.

Współpraca ze strukturami Sojuszu Północnoatlantyckiego poszerzy pole dyskusji o takie wątki jak bezpieczeństwo energetyczne państw wschodniej flanki NATO czy też zabezpieczenie infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Wszystko to w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej.

Swój udział zapowiedzieli David van Weel, asystent sekretarza generalnego NATO ds. nadchodzących wyzwań, członkowie polskiego rządu m.in. minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej; wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł czy wiceminister skarbu – pełnomocnik rządu ds. morskiej polityki wiatrowej Zbigniew Gryglas.

VI konferencja Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju PROGRAM

Ważnym gościem będzie Theodor J. Garrish ze Stanów Zjednoczonych, który przez wiele lat pracował w administracji rządowej u różnych prezydentów, a także był menedżerem działających globalnie amerykańskich firmach z sektora energetycznego.

Panelistami będą przedstawiciele czołowych ośrodków naukowych i analitycznych, w tym także naukowcy z zagranicy: Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Finlandii. Zwraca uwagę fakt, że bardzo wielu ekspertów i naukowców łączy doświadczenie zawodowe z nauki, biznesu, administracji i dyplomacji czy wojska.

O planach państwowych i prywatnych firm z sektora energetycznego mówić będą członkowie ich zarządów i dyrektorzy działów. Kilka firm zaprezentuje swoją ofertę na stoiskach rozstawionych w holu Politechniki Rzeszowskiej.

Podczas konferencji po raz czwarty przyznana zostanie Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii „Bezpieczeństwo energetyczne”. Kolejnym wydarzeniem będzie ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Nagrodzeni uczestnicy konkursu zaprezentują swoje projekty, co pozwoli szerzej spopularyzować najlepsze pomysły na udział samorządów w transformacji energetycznej. #KonkursJST

Konferencja będzie na żywo transmitowana w Internecie. W takiej formie będzie można także zadawać pytania.

ODNOŚNIK DO TRANSMISJI NA ŻYWO

Udział w konferencji jest możliwy osobiście, ale także zdalnie. Warunkiem osobistego udziału będzie potwierdzenie przyjęcia pełnej dawki szczepień, bądź przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19 (zrobionego najwcześniej trzy dni przed konferencją).

Zapewniona będzie dezynfekcja sal, holu i korytarzy, ozonowanie przekazywanych dokumentów, monitorowanie ilości osób oraz pomiar temperatury uczestników, a także obowiązkowe maseczki i stacje do dezynfekcji dłoni. #BezpiecznaVIKonferencja

***

Organizatorami konferencji są Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym „Eurointegracja”.

Szczegółowe informacje dotyczące Konferencji wraz z formularzem zgłoszeniowym znajdują się na stronie internetowej: www.instytutpe.pl/konferencja2021

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE