W rządzie Mateusza Morawieckiego ma się pojawić nowe ministerstwo, które zajmie się walką z zanieczyszczeniem powietrza, koordynując działania, które do tej pory były w gestii resortów rozwoju, energii czy środowiska – informuje portal gramwzielone.pl.

Reklama

Jako pierwsze informacje o planach powołania nowego ministra podało RMF FM. Pojawiło się nawet wskazanie, że tekę tę ma objąć Piotr Woźny, b. wiceminister cyfryzacji, a ostatnio doradca Mateusza Morawieckiego w resorcie rozwoju.

Dla Mateusza Morawieckiego kwestia smogu wydaje się być bardzo ważną, na co wskazuje możne jej podkreślenie w sejmowym expose.

– Czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne, miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem. Powietrze, woda, ziemia przecież nie należą tylko do nas. Należą do przyszłych pokoleń i to, w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom, wystawi nam świadectwo – mówił premier Morawiecki.

Przytoczył też statystyki, według których rocznie z powodu smogu umiera przedwcześnie średnio 48 tys. Polaków. – Dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba. Ten pył trafia do płuc naszych i naszych dzieci – mówił.

– Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkich stać na czystsze paliwo, dlatego program walki ze smogiem to program wsparcia najuboższych, których nie stać dziś na ocieplenie domu, na wymianę okien czy drzwi, nie stać na dobre, nietrujące paliwo. Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić jakość wszystkich Polaków – podkreślił premier.

Wypada przypomnieć, że kierowane przez Matusza Morawieckiego ministerstwo rozwoju wprowadziło rozporządzenie ustalające nowe normy urządzeń grzewczych, które mają wyeliminować z rynku piece tzw. kopciuchy. Wprowadzenie tego rozporządzenia to na razie jedyna  obietnica rządu w zakresie ogłoszonego na początku ubiegłego roku przez premier Beatę Szydło programu antysmogowego, która doczekała się realizacji.

Źródło: gramwzielone.pl

Zdjęcie: Ministerstwo Rozwoju

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE