Societe Generale w ubiegłym roku ogłosił, że nie będzie finansować inwestycji związanych z węglem w krajach wysokorozwiniętych. Teraz podał, że od początku 2017 r. w ogóle wycofa się z finansowania węgla i opartej na nim energetyki – podaje portal gramwzielone.pl.

Reklama

 

Także inne banki nie chcą już brać udziału w finansowaniu inwestycji związanych z budową kopalń i elektrowni węglowych.

Taka postawa banków może skutecznie wesprzeć rozwój OZE, również w Polsce. Przypomnijmy, że nie tak dawno Krzysztof Tchórzewski minister energii wycenił potrzeby inwestycyjne polskiej energetyki, oparte na rozwoju nowych bloków na węgiel, na 170 mld zł. Postawa banków może jednak skutecznie w realizacji tych zamierzeń przeszkodzić.

Przypomnijmy, że do tego typu instytucji finansowych, które wolą wspierać OZE niż węgiel znalazły się m.in.: francuskie Societe Generale, BNP Paribas oraz Credit Agricole, Bank of America, ING czy potężne norweskie państwowe fundusze emerytalne.

Sam Societe Generale w ubiegłym roku ogłosił, że nie będzie finansować inwestycji związanych z węglem w krajach wysokorozwiniętych. Teraz podał, że od początku 2017 r. w ogóle wycofa się z finansowania węgla i opartej na nim energetyki.

Societe Generale zapowiada jednocześnie, że jeszcze bardziej skupi się na finansowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii, podwajając wydawane na ten cel fundusze – do 10 mld euro do roku 2020.

Wraz z długą i ugruntowaną obecnością w sektorze energetycznym, bank zamierza być głównym finansistą transformacji energetycznej i zobowiązuje się do wsparcia swoich klientów w tym obszarze – komentuje Severin Cabannes, CEO francuskiej grupy finansowej.

 

Źródło: red. gramwzielone.pl

Zdjęcie:

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE