AstraZeneca podpisała umowę z Future Biogas Ltd. Farmaceutyczny gigant zapewnił sobie dostawy 100 tys. MWh biometanu, który do zakładów produkcyjnych w UK trafi za pomocą krajowej sieci gazowej.

AstraZeneca stawia na ekologiczne ciepło

Biometan ma docierać do zakładów w Macclesfield, Cambridge, Luton i Speke, a jego ilość będzie równa zapotrzebowaniu na ogrzewanie blisko 8000 domów jednorodzinnych.

Reklama

Dzięki tej inicjatywie w Wielkiej Brytanii powstanie pierwsze niedotowane wsparcie dla fermentacji beztlenowej. Partnerstwo rozpocznie się na początku 2025 r., a jego funkcjonowanie przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 o 20 tys. t w skali roku.


Czytaj też: Global Hydrogen nawiązuje współpracę ze Związkiem Powiatów Polskich


– Nasze zobowiązanie wynoszące 100 mln funtów pokazuje, że poważnie podchodzimy do dekarbonizacji, która powinna towarzyszyć procesom rozwoju i produkcji leków oraz zapewnia, że dążymy do zrównoważonej przyszłości dla naszych zakładów w Wielkiej Brytanii i na całym świecie – powiedziała Juliette White, wiceprezeska ds. globalnego zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa zdrowia i środowiska w firmie AstraZeneca. – Przewodząc w zakresie komercyjnego przyjęcia czystego ciepła, wprowadzamy innowacje, a tym samym zwiększamy wykorzystanie energii odnawialnej i przyczyniamy się do budowania GOZ, co przyspiesza nasz postęp w kierunku zerowej emisji netto – dodała.

Rolnictwo wspomaga inne branże

– Możliwość połączenia budowy niedotowanej instalacji biometanowej z rolnictwem degeneratywnym przynosi korzyści lokalnym gospodarstwom rolnym i wspiera obszary takie jak poprawa zdrowia gleby i zrównoważona produkcja żywności – mówił Philipp Lukas, dyrektor generalny Future Biogas.


Mapa biogazowni w Polsce – dołącz już dziś!


Przedsiębiorstwo z UK opiera produkcję biometanu na zrównoważonych praktyk, jak stosowanie roślin energetycznych jedynie w ramach płodozmianu z produkcją żywności. Ponadto Future Biogas będzie wychwytywał CO2 powstający w procesie produkcji biogazu i transportował go w celu trwałego składowania geologicznego.

Akademia inwestora biogazowego:

Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: Future Biogas Ltd

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE