Nowoczesny problemy wymagają nowoczesnych rozwiązań. Startup Carbon Centrum stworzył aplikację, która pozwala jej użytkownikom sprawdzić swój ślad węglowy. Rozwiązanie skierowano do firm, które dzięki temu będą mogły wprowadzać bardziej zrównoważone rozwiązania. Emisje będą duszone w zarodku.

Reklama

Ślad węglowy poddany analizie

Biznes ma ogromny wpływ na środowisko, a generowanie śladu węglowego nie jest korzystne z punktu widzenia konkurencyjności przedsiębiorstwa. Już dziś wiadomo, że wysoka emisyjność obniża atrakcyjność oferowanych produktów w oczach klientów, a raportowanie równoważonego rozwoju staje się coraz bardziej powszechnym obowiązkiem.


Czytaj też: Wiedza o bateriach bardziej na minus niż na plus. Polacy i selektywna zbiórka


Rozwiązanie, jakim jest aplikacja Carbon ID, zostało stworzone z myślą o dużych firmach, mających przynajmniej 500 pracowników. Za pomocą smartphone’a mogą oni śledzić swój ślad węglowy wynikający z decyzji podejmowanych w zakresie mobilności, energii i zakupów. Program śledzi indywidualne generowanie CO2 na podstawie ścisłych danych. Jego autorzy twierdzą, że to pierwsza na świecie aplikacja, która pozwala na takie działanie.

Aplikacja Carbon ID

Powstanie aplikacji startup Carbon Centrum częściowo zawdzięcza EIT InnoEnergy. To niezależna jednostka Unii Europejskiej, która wspiera innowacje i przedsiębiorczość na całym kontynencie. Dzięki niej ponad 200 spółek otrzymało blisko 10 mld euro dofinansowań na cele rozwojowe. Instytucja wyselekcjonowała projekty na podstawie analizy ponad 7 tys. startupów, spośród których wybrano najatrakcyjniejsze produkty i postanowiono umożliwić im wejście na rynek. Po fundusze mogą zgłaszać się firmy z obszaru: OZE, GOZ, recyklingu, magazynowania energii, zielonego wodoru, transportu i mobilności, niskoemisyjnych nawozów, a także zrównoważonego budownictwa i smart city. Poza finansowaniem, EIT dostarcza także technologie i kompetencje konieczne do wdrożenia poszczególnych projektów.


Czytaj też: Segreguj odpady spożywcze – będzie z nich biogaz! Tak to się robi w Essex


– EIT InnoEnergy to nie tylko wiodący w Europie inwestor, ale też rozbudowany ekosystem firm, m.in. z sektora mobilności, energii i czystych technologii. Cieszymy się, że do naszego portfolio dołącza spółka Carbon Centrum, której chcemy zapewnić nasze zaangażowanie, doradztwo oraz dostęp do sieci branżowych liderów. Wierzymy, że dzięki temu powstaną rozwiązania, korzystne także dla naszych partnerów, ich pracowników i całej planety – dodaje Marcin Wasilewski, prezes EIT InnEnergy w Europie Środkowej.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: Freepik

Źródło: Carbon Centrum

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE