Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie rozpoczęła w Kalwarii Zebrzydowskiej testy urządzenia generującego fale dźwiękowe, które ma się przyczynić do redukcji stężeń pyłów PM2.5 i PM10, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu.

Antysmogowy generator fal dźwiękowych

Jak poinformował rzecznik urzędu miejskiego Tomasz Baluś,  wynalazek naukowców z AGH może poprawić stan powietrza w gminie.

Reklama

– To rodzaj działa, które strzela w powietrze falami dźwiękowymi. Wystrzał z tuby generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę, poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM10 wystrzelony w górę nie będzie groźny dla zdrowia – wyjaśnił.

Rzecznik magistratu zaznaczył, że podobnego urządzenia do ochrony pól przed gradem używają rolnicy. Zdaniem naukowców z AGH sprawdzi się ono też w walce ze smogiem.


Czytaj też: Od dziś filtr antysmogowy od Żabki oczyści powietrze w Poznaniu


Wspólny projekt

Próby z antysmogowym generatorem, które są przeprowadzane w Kalwarii Zebrzydowskiej. To pokłosie wspólnego projektu uczelni i miasta pod nazwą „Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu”. AGH oraz burmistrz Augustyn Ormanty przystąpili do niego, mając na względzie zdrowie mieszkańców oraz jakość powietrza.

Testy od 10 stycznia do 15 lutego

– Celem projektu jest przeprowadzenie szeregu badań przy użyciu generatora fali uderzeniowej mających w interwencyjny sposób zredukować przekroczenia normowe stężeń pyłów PM2.5 i PM10 z możliwie jak największego obszaru, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska – powiedział Baluś.

Antysmogowy generator fal dźwiękowych jest testowany od 10 stycznia. Badania będą prowadzone do 15 lutego. Urządzenie stanęło na terenie jednego z zakładów. Uruchamianie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PAP, Gmina Kalwaria Zebrzydowska

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE