Analiza American Biogas Council (ABC) wykazała, że rok 2023 r. był trzecim z kolei, kiedy odnotowano rekordowy wzrost w amerykańskim przemyśle biogazu. Prawie setka nowych projektów i 1,8 miliarda dolarów inwestycji to zeszłoroczny wynik sektora biogazowego w USA. Czy w 2024 r. Stany utrzymają dobrą passę?

Reklama

Prawie 100 nowych projektów biogazowych

W 2023 roku w USA uruchomiono 96 nowych projektów biogazowych. Zwiększyły one całkowitą liczbę działających amerykańskich instalacji biogazowych do 2251, w które zainwestowano łącznie 39 miliardów dolarów.

Nowo powstałe biogazownie produkują 66 000 stóp sześciennych na minutę (SCFM) biogazu, tj. 1868 912 metrów sześciennych. Z tej ilości biogazu wytwarza się tyle energii elektrycznej, ile wyprodukowałyby panele słoneczne rozmieszczone na powierzchni 4 boisk piłkarskich. Taka ilość energii wystarczyłaby do zasilania 600 000 domów.

To ekscytujący czas wzrostu dla sektora energii odnawialnej – powiedział Patrick Serfass, dyrektor wykonawczy ABC. – Wraz z rozwojem przemysłu biogazowego, rozwija się również nasza zdolność do wychwytywania emisji metanu (…) Możemy jednocześnie wykorzystać ten wychwytywany metan do eliminowania innych emisji z paliw kopalnych, które są wykorzystywane do produkcji energii i nawozów. To model win-win, który często skutkuje ujemną emisją dwutlenku węgla.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Dynamiczny wzrost runku biogazu

American Biogas Council podkreśla jednocześnie, że podczas gdy imponujący wzrost w amerykańskim przemyśle biogazowym trwa, zrealizowano jedynie około 20% możliwych projektów. Biorąc pod uwagę miliony ton materiału organicznego w USA produkowanego rocznie przez ludzi i zwierzęta, które można wykorzystać do produkcji biogazu, ABC liczy na powstanie co najmniej 15 000 nowych instalacji.

ABC szacuje, że odnotowywany przez ostatnie 3 lata wzrost utrzyma się także w 2024 roku. W bieżącym roku przewiduje się, uruchomienie ponad 100 nowych zakładów produkcji biogazu, co przyniesie znaczne korzyści gospodarcze, środowiskowe i energetyczne, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla, poprawę jakości wody i gleby oraz wzrost produkcji energii odnawialnej.

Rozwój rynku biogazu oznacza krok w kierunku zrównoważonej przyszłości, w której zarządzanie środowiskiem i efektywne gospodarowanie zasobami zbiegają się dla dobra planety i ludzi.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: ABC

zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE