Akademia Czystego Powietrza – rusza drugi cykl bezpłatnych webinariów

Akademia czystego powietrza

16 września startuje druga odsłona Akademii Czystego Powietrza. To cykl bezpłatnych webinariów, które mogą być przewodnikiem po zreformowanym w 2020 r. programie „Czyste Powietrze”

Czwartki z programem „Czyste Powietrze”

Cykl bezpłatnych webinariów Akademia Czystego Powietrza 2021 to przydatne źródło informacji zarówno dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych, eko-doradców, jak i wnioskodawców zainteresowanych dotacjami na wymianę tzw. kopciuchów i ocieplenie domów. Na czwartki z programem „Czyste Powietrze”, od 16 września, zapraszają: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy.

Pierwsza edycja zainteresowała 250 tys. osób

-Pierwsza, zeszłoroczna edycja Akademii Czystego Powietrza o uproszczonym programie „Czyste Powietrze”, dotychczas zainteresowała ok. 250 tys. osób. Co więcej: widownia naszego fachowego e-przewodnika, dostępnego nadal na stronie czystepowietrze.gov.pl, stale rośnie. Dlatego wspólnie z NFOŚiGW oraz PAS zdecydowaliśmy o kontynuacji szkoleń, podczas których chcemy dzielić się wiedzą, dobrymi praktykami i rozmawiać o tym, jak możemy przyczyniać się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.


Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie – rejestracja


Mobilizacja samorządów

Pierwsza odsłona Akademii adresowana była do instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej. Celem drugiej, rozpoczynającej się 16 września jest, jak podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski,  zmobilizowanie jednostek samorządu do walki ze smogiem przez wspólne wdrażanie programu „Czyste Powietrze” i pomaganie mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania.

-Dlatego w Akademii będziemy wymieniać doświadczenia i rozmawiać o tym, jak skutecznie docierać z informacją o konieczności wymiany tzw. kopciuchów i jak sprawnie obsługiwać wnioskodawców „Czystego Powietrza” w gminnych punktach konsultacyjno-informacyjnych” – dodaje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Kluczowa rola samorządów

Istotną rolę samorządów w przypadku wdrażania programu „Czyste Powietrze” podkreśla lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła:

-Rola samorządów w programie „Czyste Powietrze” jest niezwykle istotna, bo tylko dzięki dobrze działającej lokalnej sieci obsługi wnioskodawców mamy szansę, żeby dotrzeć w perspektywie roku 2029 do nawet trzech milionów gospodarstw domowych, w których trzeba wymienić nieefektywne źródła ciepła. Wprowadzony system zachęt NFOŚiGW, a także uchwały antysmogowe i obowiązek zarejestrowania źródła ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – między innymi o tym będziemy rozmawiać podczas tegorocznej Akademii.

Akademia Czystego Powietrza – co jeszcze ?

W cyklu Akademia Czystego Powietrza 2021 pojawią się także inne tematy, które nie były omawiane w pierwszej edycji. Przede wszystkim nowa ścieżka bankowa, czyli Kredyt Czyste Powietrze (dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego) oraz kwestie dotyczące rozliczenia eko-inwestycji ujętej we wniosku o płatność. Będzie też mowa o innych aktywnościach uzupełniających program „Czyste Powietrze”, w tym np. program „Stop Smog”.

#AkademiaCzystegoPowietrza2021 – start 16 września

Cykl rozpocznie się w czwartek, 16 września o godz. 10:00. Podczas pierwszego spotkania, eksperci NFOŚiGW przypomną zasady programu „Czyste Powietrze”, w tym szczegóły na temat drugiej części programu dla mniej zamożnych, uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania.

Nie zabraknie też wskazówek o tym, skąd czerpać wiedzę o programie i z jakich pomocnych narzędzi korzystać przed przygotowaniem wniosku o dofinansowanie.

Jak wziąć udział w webinarium?

Aby wziąć udział w pierwszym webinarium należy zarejestrować się na stronie: https://app.livestorm.co/transmisjalive/czyste-powietrze

Rejestracja daje możliwość zadawania pytań na czacie.

Choć liczba miejsc jest ograniczona, to przewidziano także ogólnodostępną transmisję spotkania (bez możliwości zadawania pytań) na kanale NFOŚiGW na YouTube (youtube.com/user/nfosigw). Ponadto każde webinarium – tak jak pierwsza edycja Akademii – w ciągu tygodnia będzie dostępne do ponownego obejrzenia również na kanale NFOŚiGW na YouTube. Zaproszenia wraz z linkiem do rejestracji na każde kolejne webinarium publikowane będą m.in. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych partnerów Akademii.

 

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

This post is also available in: polski

ael