Głównym paliwem do produkcji ciepła w Krośnie w 2024 r. była biomasa (86%), czyli paliwo odnawialne. Jego uzupełnieniem był miał węglowy (14%), ale już wkrótce zastąpią go paliwa alternatywne z odpadów.
Ciepło systemowe produkowane przez Elektrociepłownię Krosno, czyli największego producenta ciepła systemowego dostarczane jest do większości budynków wielorodzinnych w mieście, placówek oświatowych, instytucji miejskich i kulturalnych oraz wielkopowierzchniowych obiektów handlowo-usługowych.
Zbliża się koniec węgla
System ciepłowniczy miasta od ponad 10 lat (od 2013 r.) bazuje na wykorzystaniu biomasy. Zakład właśnie opublikował podsumowanie ub. roku, z którego wynika, że tamtejsza instalacja wyprodukowała w 2024 r. 260 tys. GJ energii cieplnej, do czego zużyła ponad 33 tys. ton biomasy i 2 tys. ton miału węglowego.
Od roku 2021, czyli od ostatniej modernizacji elektrociepłowni i wyposażeniu jej w drugi kocioł biomasowy, produkcja energii cieplnej z biomasy wynosiła od 86% do 90% ogółu wytwarzanego ciepła systemowego.
– Dzięki wielu proekologicznym inwestycjom Elektrociepłownia Krosna przeszła pewną transformację energetyczną, ale już przygotowujemy się do kolejnej „rewolucji”, która nastąpi wraz z uruchomieniem budowanego obecnie bloku energetycznego – mówi Damian Hanus, dyrektor operacyjny Elektrociepłowni Krosno.
Zasada kaskadowości to wyrok na transformacji polskiego ciepłownictwa
Biomasa i paliwa alternatywne
Zapowiadane zmiany dotyczą całkowitego odejścia od węgla.
– Głównym paliwem do produkcji energii cieplnej dla Krosna obok biomasy będzie paliwo alternatywne, czyli pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, a zużycie miału węglowego będzie ograniczone wyłącznie do jakichś nadzwyczajnych sytuacji, a przez to zminimalizowane – zapowiada D. Hanus.
Budowa nowego bloku na paliwa alternatywne w Elektrociepłowni Krosno zakończy się w tym roku.