W dniu 1 stycznia 2025 r. prezydencja w Radzie Unii Europejskiej zostanie przejęta przez Polskę. Będzie to 6 miesięcy, podczas których kraj przyjmie pozycję lidera, koordynatora i międzynarodowego reprezentanta Rady Unii Europejskiej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło swoje plany i priorytety na ten okres.
Zamierzenia w kontekście przewodniczenia Radzie UE przedstawiono 20 grudnia br. podczas konferencji MKiŚ.
Polska prezydencja w radzie UE
W ramach prezydencji Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewodniczyć będzie dwóm Radom: Radzie ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE) oraz Radzie ds. Środowiska (ENVI).
Czytaj też: Kolejna nowelizacja ustawy o OZE dla biometanu. Tym razem chodzi o ciepło spalania
– Jestem dumna, że będę przewodziła zespołowi zajmującemu się dwiema Radami – ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii oraz ds. Środowiska. Polska wniesie swój optymizm, energię rozwoju i perspektywę kraju, który osiągnął sukces dzięki ciężkiej pracy. Planujemy prezydencję skupioną na rozwiązywaniu konkretnych problemów, szukaniu kompromisów w sprawach, które łączą Europę. Skupimy się na bezpieczeństwie, tego dzisiaj potrzebujemy. Bezpieczeństwie w wielu wymiarach – powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska.
W obszarze TTE priorytety to wsparcie bezpieczeństwa energetycznego, zwiększanie konkurencyjności europejskiej gospodarki i wsparcie dla Ukrainy. Z kolei prace w ramach ENVI zostaną ukierunkowane na bezpieczeństwo klimatyczne i adaptację do zmian klimatycznych, walkę z dezinformacją klimatyczną i Clean Industrial Deal.
Cele i stojące za nimi przesłanki
Bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność to filary gospodarki. Te obszary będą priorytetyzowane w ramach TTE, poprzez zwiększenie dostępności zielonych technologii i surowców krytycznych państw członkowskich. Ponadto konieczne jest stałe podtrzymywanie odporności krytycznej infrastruktury energetycznej, rozwój sieci elektroenergetycznych czy solidarności pomiędzy państwami członkowskimi. Podczas polskiej prezydencji, wraz z Komisją Europejską, MKiŚ planuje pracować nad realizacją tych wspólnych celów.
Czytaj też: ETS do zmian? Handel emisjami musi uwzględnić carbon capture
W ramach pogłębionych prac na założeniami Clean Industrial Deal, uwzględnione zostaną dążenia do niekorzystnych zjawisk, takich jak: wysokie ceny energii, obciążenia regulacyjne czy ograniczony dostęp do zielonych technologii umożliwiających dekarbonizację.
Przewodnictwo w ENVI będzie skupione na opracowywaniu planu adaptacji do zmian klimatu. Istotnym elementem stanie się także praca nad narzędziami do walki z fake newsami i dezinformacją klimatyczną.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Freepik/wirestock
Źródło: gov