Coroczny raport GIOŚ przedstawia, gdzie w Polsce odnotowana została najgorsza jakość powietrza w 2023 r. Klasyfikację otwierają Nowa Ruda, Sucha Beskidzka i Nowy Targ. Wszystkie te miasta są zlokalizowane w południowej części Polski.

Reklama

W raporcie Polskę podzielono na strefy w zależności od jakości powietrza w danym rejonie. Klasa A oznacza, że oznaczony nią obszar nie odnotowuje zanieczyszczeń.

Liczba dni smogowych

Najwięcej dni smogowych odnotowano w Nowej Rudzie – było ich aż 56. To miasto ma też najwyższe średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM10. Z kolei w Suchej Beskidzkiej dni smogowych było 44, jednak to w tym mieście odnotowano też najwyższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu, które sześciokrotnie przekroczyło dopuszczalne normy. W Nowym Targu było 37 dni, gdy nad miastem utrzymywał się smog, odnotowano tam też drugie największe stężenie rakotwórczej substancji w powietrzu.


Czytaj też: Oszustwa związane ze sprzedażą opału coraz częstsze


Problem z benzo(a)pirenem pojawił się także w miejscowościach Myszków, Żywiec, Nowa Ruda, Brzeziny i Nowy Sącz. W 11 czołowych miastach normy przekroczono aż czterokrotnie. Zdecydowanie widać, że to południe kraju cechuje się najgorszą jakością powietrza.

Jest lepiej niż było

Warto zaznaczyć, że w Unii Europejskiej norma dla dni smogowych wynosi 35 i jedynie trzy miasta ją przekroczyły. To wynik lepszy niż w poprzednich latach.

– Nie ma przesady w twierdzeniu, że poprawa jakości powietrza w Polsce jest bez precedensu w naszej historii – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Zmiana jest spektakularna, mówimy tu o nawet kilkukrotnych spadkach. Nowa Ruda, która wciąż przoduje w rankingu, zmniejszyła stężenia rakotwórczego BAP aż czterokrotnie, a Nowy Targ i Rybnik – trzykrotnie. Nawet w Suchej Beskidzkiej, mimo pierwszej pozycji w rankingu, stężenie tej rakotwórczej substancji zmalało z 1700% do 600% normy – dodaje.


Czytaj też: Szkoły wybierają ciepło z pelletu [WIDEO]


W Polsce nadal działa 2 mln tzw. kopciuchów. Jakość powietrza najgorsza jest właśnie w sezonie grzewczym. Widać jednak wyraźną poprawę m.in. w Krakowie, który wypadł z rankingu. W tym mieście program wymiany kopciuchów zdecydowanie przyniósł oczekiwane skutki.

Fabryka pelletu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: GIOŚ, PAS

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE