Szwajcarska grupa energetyczna kupiła biogazownię rolniczą w województwie zachodniopomorskim. Polska jest jednym z pięciu krajów Europy, w których Axpo zdecydowało się wejść na rynek biogazu. 

Reklama

Axpo zakupiło biogazownię od prywatnych akcjonariuszy. W najbliższych miesiącach spółka wyremontuje obiekt i dostosuje go do swoich standardów. W najbliższych latach firma planuje rozwijać kolejne projekty biogazowe w kraju. 

Energia z rolnictwa

Przejęta instalacja działa od końca 2020 roku i znajduje się w Starych Ślepcach w województwie zachodniopomorskim. Rocznie przetwarza około 20 tys. ton substratów rolniczych, z których większość to odpady rolnicze. Bez procesu fermentacji beztlenowej, na którą pozwala biogazownia, odpady wyemitowałyby duże ilości metanu i CO2 do atmosfery. Zakład produkuje 6640 MWh energii elektrycznej rocznie oraz nawóz organiczny (tzw. poferment) o zerowym śladzie węglowym. Wytworzona energia elektryczna trafia do sieci, wzbogacając zielone portfolio Axpo. Z kolei poferment jest wykorzystywany do nawożenia pól przez właścicieli gospodarstw rolnych w regionie. 


Kongres Biogazu – zarejestruj się!


Axpo: Polska to wschodzący rynek

Axpo planuje już dalszy rozwój w sektorze biogazu w kraj. Działania te mają wpisywać się w szerszą strategię Grupy Axpo, której celem jest wprowadzenie zielonego gazu na europejskie rynki. – Gaz pochodzący ze źródeł odnawialnych ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji sektora rolniczego oraz transformacji energetycznej, dlatego cieszymy się, że będziemy mogli rozwijać projekty biogazu także w Polsce. To ciekawy, wschodzący rynek, któremu możemy wiele zaproponować – mówi Veronique Abrate, dyrektorka projektów biogazowych w Grupie Axpo.

– Do tej pory na polskim rynku rozwijaliśmy się poprzez handel i sprzedaż energii elektrycznej i gazu do odbiorców biznesowych. Własne aktywa biogazowe to dla nas duży kamień milowy – także w zakresie dywersyfikacji portfolio. Polska ma duży udział w europejskim sektorze rolniczym. Czyni ją to atrakcyjnym rynkiem dla rozwijania projektów wykorzystujących odpady rolnicze do produkcji energii. Jest to również sektor, który szczególnie wymaga wdrożenia rozwiązań w zakresie dekarbonizacji – dodaje Grzegorz Biliński, dyrektor zarządzający Axpo Polska.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Tekst: Lech Bojarski

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE