To ostatni dzwonek, by przedstawić swoje stanowisko w sprawie nadchodzącej transformacji energetycznej. Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. jest obecnie na etapie konsultacji społecznych, co potrwa do 15 listopada br. Nowa wersja dokumentu została uzupełniona o ambitny scenariusz klimatyczno-energetyczny.
KPEiK to rynkowa analiza potencjalnych kierunków rozwoju. Aktualizacja dokumentu przedstawia dwa scenariusze klimatyczno-energetyczne w perspektywie 2040 r. – scenariusz ambitnej transformacji (WAM) oraz scenariusz rynkowo-techniczny (WEM).
Sprawiedliwe zmiany
Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu to program, który ma stworzyć założenia dla sprawiedliwej transformacji energetycznej w Polsce. Jednocześnie jego cele to zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego, przy wpływaniu na redukcję negatywnego oddziaływania na środowisko.
– Rozpoczynamy oficjalne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Jest to dokument, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie 8 miesięcy. Nazwaliśmy go „zielonym kompasem” dla polskiej transformacji, ponieważ jest przygotowany z myślą o ludziach i z myślą o zmianach w naszej gospodarce i energetyce. Walczymy z ubóstwem energetycznym, walczymy o czyste środowisko i ochronę klimatu – powiedziała Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska.
Czytaj też: Obowiązki biogazownika wprowadzającego do użytku poferment
Wdrożenie zaktualizowanego planu przyniesie redukcję emisji gazów cieplarnianych o 50,4% w 2030 r. w porównaniu z rokiem 1990. To o 5 pkt. proc. mniej niż przyjęty w prawie klimatycznym ogólnounijny cel na poziomie 55%.
W ramach KPEiK ma zostać wypełniony szereg celów i wdrożonych wiele innowacji. Z tego powodu wzięto pod uwagę wzrost nakładów na badania i rozwój do 2,5% PKB. Nowoczesne technologie powinny być rozwijane w Polsce, co wzmocni krajowe zdolności produkcyjne.
Ponadto utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki wymaga zapewnienia energii z czystych i tanich źródeł. W KPEiK prognozowana jest redukcja jednostkowych kosztów wytwarzania energii elektrycznej o 13% w 2030 r. i aż 33% w 2040 r. (w porównaniu do 2025 r.).
Konsultacje publiczne trwają do 15 listopada 2024 r. Uwagi należy przekazywać na adres: kpeik@klimat.gov.pl
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Źródło i zdjęcie: gov
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE