Połączenie najnowszej generacji serwerów wysokiej gęstości z pompami ciepła, które umożliwią zasilanie miejskiej sieci ciepłem o odpowiednich parametrach – to pomysł spółek Veolia Energia Poznań i Beyond.pl, dostawcy usług data center na produkcję niskoemisyjnego ciepła.

Reklama

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl, dostawca usług data center, chmury i Managed Services rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów danych Beyond.pl zlokalizowanych w Poznaniu. Nowe źródło ciepła może mieć moc nawet 30 MW.

Spółki podpisały list intencyjny, którego celem jest analiza możliwości wykorzystania energii cieplnej generowanej przez pracujące w centrach danych urządzenia do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej. Innowacyjne rozwiązanie ma być źródłem niskoemisyjnego ciepła dla mieszkańców Poznania, zmniejszyć wykorzystanie paliw kopalnych i poprawić efektywność energetyczną miejskiego systemu ciepłowniczego.

Na czym to ma polegać?

Wspólny projekt Veolii i Beyond.pl zakłada odzysk ciepła generowanego przez serwery pracujące w centrach danych należących do operatora, ze szczególnym naciskiem na nowoczesne rozwiązania dedykowane sztucznej inteligencji. W ramach inicjatywy, planowana jest budowa oraz eksploatacja zaawansowanej instalacji do odzysku ciepła odpadowego będącego ubocznym produktem przetwarzania danych.

Kluczowym elementem tego rozwiązania jest połączenie najnowszej generacji serwerów wysokiej gęstości z pompami ciepła, które umożliwią zasilanie miejskiej sieci ciepłem o odpowiednich parametrach.

Odzyskane ciepło będzie źródłem niskoemisyjnej energii dla budynków mieszkalnych i obiektów handlowo-przemysłowych w stolicy Wielkopolski. W efekcie współpracy Veolii i Beyond.pl może powstać nowe źródło ciepła w południowo-wschodniej części Poznania, którego moc w podstawowym wariancie może wynieść ok. 30 MW. Pozwoliłoby to szacunkowo na ograniczenie emisji CO2 o ok. 52,5 tys. ton rocznie i zredukowanie zapotrzebowania na wodę o ok. 76,5 tys. m3 rocznie. To pierwsza inicjatywa odzysku ciepła w Polsce pomiędzy data center i spółką ciepłowniczą o takiej skali.


Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie – zarejestruj się!


Inni już to robią

Centra danych Beyond.pl to z kolei pierwsze w Polsce i tej części Europy obiekty zasilane w 100% energią ze źródeł odnawialnych gwarantowanych certyfikatami pochodzenia. Zlokalizowany w Poznaniu obiekt Data Center 2 charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną oraz niskim wskaźnikiem konsumpcji wody, co plasuje go w europejskiej czołówce niskoemisyjnych obiektów tego typu. Spółka ma także doświadczenie w odzysku ciepła na własne potrzeby – od uruchomienia obiektu Data Center 2 w 2016 r. ciepło generowane w komorach serwerowych jest wykorzystywane do ogrzewania budynku biurowego i logistycznego zlokalizowanego na terenie kampusu.

Projekt wykorzystania ciepła z serwerów związany jest z planem rozbudowy kampusu Beyond.pl i zwiększenia jego mocy nawet do 150 MW na potrzeby infrastruktury obsługującej sztuczną inteligencję.

– Dzięki podejmowanym inicjatywom i inwestycjom Beyond.pl jest dziś jednym z najbardziej niskoemisyjnych dostawców usług centrodanowych w kraju oraz regionie. Wykorzystujemy w 100% energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Wdrażamy realne działania, które łączą najwyższej jakości bezpieczeństwo data centers z dbałością o zasoby i środowisko naturalne. Współpraca Beyond.pl i Veolia Energia Poznań w zakresie odzysku ciepła to unikalny w skali regionu projekt i ambitny krok propagujący działania dekarbonizacyjne w Polsce, który w wymierny sposób wesprze mieszkańców Poznania – mówi Wojciech Stramski, prezes zarządu Beyond.pl.

– Źródła energii tego typu są bardzo stabilne i niezależne od warunków atmosferycznych. Z kolei rozwój technologii informatycznych systematycznie podnosi jakość ciepła odpadowego, zwiększając możliwości jego efektywnego wykorzystania w ekosystemie energetycznym. Innowacyjne projekty wdrożeniowe tego typu zostały już uruchomione w Irlandii, Danii i Finlandii, gdzie odpowiednio serwerownie Amazon Web Services, Meta i Microsoft są połączone z sieciami miejskimi, pokrywając do 40% zapotrzebowania na ciepło lokalnych aglomeracji – podkreśla Piotr Kowalski, Head of Innovation w Beyond.pl.

Veolia kończy z węglem w Poznaniu

Z kolei Veolia zapewnia, że jej celem jest dalsza dekarbonizacja poznańskiego systemu ciepłowniczego. – Zamierzamy odejść od wykorzystania węgla do 2030 r. Veolia Energia Poznań wdrożyła już z powodzeniem rozwiązanie prowadzące do odzysku ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego. Zdobyte doświadczenie pozwala nam wierzyć, że podpisany dziś list intencyjny będzie kolejnym krokiem w redukcji wykorzystania paliw kopalnych na potrzeby wytworzenia ciepła dla Poznania – mówi Jakub Patalas, prezes spółki Veolia Energia Poznań.

Dotychczasowe działania Veolii w Poznaniu wpłynęły na zmniejszenie zużycia węgla, a także ograniczenie emisji CO2 aż o 60% w porównaniu do 1990 roku. Dzięki zaawansowanym technologiom na rzecz dekarbonizacji miejskiego systemu ciepłowniczego, Poznań ma szansę objąć pozycję lidera wśród polskich miast w pokonywaniu wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym. Firma jest na ukończeniu projektu Poznań 2025 – na terenie Elektrociepłowni Karolin powstaje nowe kogeneracyjne źródło ciepła i energii elektrycznej dla miasta.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE