Jedna z austriackich fabryk motoryzacyjnych – BMW Group Plant Steyr – zmieniła swoje źródło energii cieplnej. Od teraz jest nim biomasa. W zakładzie powstają silniki wysokoprężne, benzynowe i elektryczne. Nowe źródło zasilania zmniejszy ślad węglowy powstających tam komponentów aut.

Reklama

Fabryka będzie wykorzystywać wyłącznie ciepło wytwarzane w lokalnej ciepłowni zasilanej biomasą. W całe przedsięwzięcie zamieszany jest także aktor i polityk – Arnold Schwarzenegger.

Obniżony ślad węglowy jako element optymalizacji przemysłu

Ślad węglowy produktów coraz częściej ma wpływ na decyzje zakupowe konsumentów oraz zawieranie kontraktów w działaniach biznesowych. Stopniowa dekarbonizacja będzie coraz powszechniejszym zjawiskiem, a im szybciej zostanie przeprowadzona, tym lepiej dla przedsiębiorstw.

– Optymalizujemy ślad węglowy wszystkich naszych zakładów produkcyjnych na całym świecie, wykorzystując innowacyjne technologie i lokalny potencjał do wytwarzania energii ze źródeł innych niż paliwa kopalne. Dziś w Steyr ustanawiamy nowy kamień milowy – mówi Milan Nedeljković, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za zarządzanie produkcją.


Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Obecne zużycie energii w fabryce Steyr ocenia się na 250 GWh rocznie, co jest równowartością zużycia w 59 000 gospodarstw domowych. W związku z tym podejmowane są nie tylko działania mające na celu zmianę źródeł na mniej emisyjne, ale także dążące do obniżenia ogólnego poziomu zużycia energii.

– Od 2006 roku udało nam się niemal o połowę zmniejszyć ilość energii zużywanej do produkcji jednego silnika – wyjaśnia Klaus von Moltke, dyrektor zakładu.

Arnold Schwarzenegger pochwala to działanie

W uroczystości inicjującej uruchomienie nowego źródła energii wziął udział Arnold Schwarzenegger. W trakcie swojego przemówienia znany Austriak wezwał wszystkich obecnych do przeciwdziałania zmianom klimatu i zakręcił gazociąg zasilający zakładową ciepłownię. Następnie Milan Nedeljković symbolicznie uruchomił połączenie z siecią ciepłowniczą.


Czytaj też: Dofinansowanie z EBI. 35 milionów euro na budowę instalacji biomasowej


Klaus von Moltke tłumaczy, że zakład został włączony do lokalnej sieci ciepłowniczej jeszcze w 2012 r. Od tamtej pory postępowała stopniowa rozbudowa przyłącza. Przejście na ciepło pochodzące wyłącznie z sieci miało nastąpić na przełomie 2024 i 2025 r., ale udało się ukończyć ten projekt już teraz, czyli na ponad 2 miesiące wcześniej niż zakładano.

Obecnie fabryka BMW Group w Steyr pozyskuje ciepło z oddalonej o niecały kilometr elektrowni na biomasę w Fernwärme Steyr. To wzorcowy przykład współpracy pomiędzy lokalnymi dostawcami energii i przemysłem. W celu zapewnienia ilości ciepła niezbędnej dla zakładu produkcyjnego, przy ciepłowni wybudowano dodatkowy kocioł na biomasę o mocy 10 MW.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: BMW

Źródło: BioEnergy Times

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE