Dziś wymiana handlowa paliwami kopalnymi, ale jutro także inwestycje w OZE. Takie plany snuje ORLEN, jeśli chodzi o wschodnie państwa europejskie.
W środę Ireneusz Fąfara, prezes ORLEN-u spotkał się z Ingridą Šimonytė, premier Litwy. Ponadto niedawno doszło do przystąpienia polskiego giganta paliwowego do Ukraińskiego Stowarzyszenia Bioenergetycznego (UABIO).
Plany związane z Litwą
ORLEN Lietuva realizuje projekt wart 970 mln euro. Jego celem jest zwiększenie konwersji rafineryjnej, aby poprawić możliwości produkcyjne rafinerii w Możejkach.
– Litwa jest strategicznym rynkiem dla Grupy ORLEN. Jesteśmy dumni z tego, że prowadzimy tam jedną z najnowocześniejszych rafinerii, a dzięki zakończeniu projektu hydrokrakingu zwiększymy uzysk wysokomarżowych produktów o 12 punktów procentowych, dodatkowo zwiększając bezpieczeństwo energetyczne regionu Morza Bałtyckiego. Projekt ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ byłem zaangażowany w jego przygotowanie od samego początku, kiedy pełniłem funkcję Prezesa ORLEN Lietuva. Szukamy również nowych możliwości rozwoju na rynku litewskim, szczególnie w obszarze energii odnawialnej. Ekspansja w kierunku OZE nie tylko zapewni nam stabilne źródła energii, ale także przybliży nas do dekarbonizacji działalności rafineryjnej – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes zarządu ORLEN.
Na Litwie planowane są także inwestycje w OZE – chodzi o turbiny wiatrowe off-shore i zielony wodór. W Możejkach potencjalnie ma powstać także turbiny lądowe i farma fotowoltaiczna.
ORLEN Lietuva jest największym podatnikiem na Litwie i kluczowym graczem w gospodarce kraju. Od 2006 roku ORLEN zainwestował blisko 4,5 mld USD w zakup i modernizację rafinerii. Zatrudniając bezpośrednio blisko 1500 osób, ORLEN jest wiodącym pracodawcą w regionie Możejek i pozostaje kamieniem węgielnym litewskiego krajobrazu przemysłowego. Ponadto ORLEN jest właścicielem terminalu w Butyndze, kluczowego węzła importu ropy naftowej, oraz terminalu w Mockavie, kluczowej stacji przeładunkowej ułatwiającej eksport produktów do Polski i na Ukrainę.
Potencjał inwestycyjny w kraju ogarniętym wojną
ORLEN swój obszar działania rozszerza także na Ukrainę. W tym roku podpisał umowę z działającym tam agroholdingiem Kernel, który kontroluje bezpośrednio 360-420 tys. ha gruntów rolnych. W skład Kernel wchodzą także podmioty nadzorowane, łącznie może to być nawet 720 tys. ha. To czyni ten agroholding największym w Ukrainie.
Kontrakt pomiędzy tymi dwoma podmiotami dotyczy obrotu paliwami. Nie ujawniono jego wolumenu i wartości.
– Pierwsze samochody z paliwem od Orlenu zostały już załadowane i jadą do przedsiębiorstw rolnych Kernel – poinformowała ukraińska firma.
Działania na terytorium wschodniego sąsiada przejawiają się także w przyłączeniu się ORLEN-u w UABIO (Ukraińskiego Stowarzyszenia Bioenergetycznego). Do przystąpienia doszło jeszcze w sierpniu i może mieć to związek z dalszymi planami koncernu. Do 2030 r. docelowo zainwestowanych zostanie ponad 80 miliardów dolarów w strategiczne projekty, z czego około 40% będzie skierowane na inwestycje środowiskowe. Obejmuje to m.in. morską i lądową energetykę wiatrową, energię słoneczną, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność, CCUS (wychwytywanie, utylizacja i składowanie dwutlenku węgla), zielony wodór oraz paliwa syntetyczne.
Zdjęcie: ORLEN
Źródło: UABIO, ORLEN, money.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE