Zwiększenie plonów, obniżenie kosztów prowadzenia produkcji i bardziej efektywne wykorzystanie gruntów – takie korzyści może przynieść rolnikowi agrofotowoltaika. Raport Ember ocenia, jak duże są te zyski i przedstawia zalecenia dla państw Centralnej Europy, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał.

Reklama

Agrofotowoltaika może o 16% podnieść zbiory owoców oraz wygenerować 191 TWh czystej energii. A to wszystko tylko w Cechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

O co chodzi?

Agrofotowoltaika zakłada prowadzenie upraw na polach, na których równocześnie zlokalizowana jest farma PV. To produkcja żywności przy równoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej. W Czechach działa już prawo, które na takie inwestycje pozwala. W Polsce budowa paneli fotowoltaiczna wciąż jest możliwa tylko na gruntach niższej klasy, co utrudnia rzeczywiste wdrożenie agri-PV.


Czytaj też: Można już ubiegać się o dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0. Sprawdź, jak złożyć wniosek


Imponujące zyski

Analiza Ember wykazała, że w przypadku produkcji owoców dzięki częściowemu zacienieniu plony wzrosły o 16%, co szczególnie uwidoczniło się w kontekście owoców jagodowych. Rośliny mające wysokie wymagania świetlne, a więc na przykład pszenica, odnotowały spadek plonowania o około 20%. Okazuje się jednak, że przychody wygenerowane na drodze produkcji energii elektrycznej przewyższają straty związane z mniejszymi zbiorami.

Dzięki takiej metodzie zagospodarowania pól Czechy, Węgry, Polska i Słowacja dysponowałyby łącznie 180 GW dodatkowej mocy i niemal potroiły roczną produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z 73 TWh do 191 TWh. Wykorzystanie zaledwie 9% tego potencjału mogłoby pokryć całe zapotrzebowanie rolnictwa i przetwórstwa spożywczego na energię elektryczną.


Czytaj dalej: Polityka klimatyczna do weryfikacji. Największe bariery w krajach Środkowo-Wschodniej Europy


Pilotaż pokazuje, że zyski są rzeczywiste

Realizowany w Polsce projekt wykazał, o ile rosną roczne przychody z 1 hektara, gdy na polu dodatkowo zainstalowane są panele fotowoltaiczne. Szacuje się, że zysk ze sprzedaży energii elektrycznej wynosi od 1268 do 7300 euro na hektar, w zależności od ceny energii elektrycznej. To istotne w kontekście potencjalnych kosztów uprawy pszenicy, ponieważ według raportu w 2024 r. produkcja tego zboża może przynosić 97 euro start na każdym hektarze.

Rekomendowane dla Polski jest umożliwienie instalowania agrofotowoltaiki na gruntach powyżej 4 klasy bonitacyjnej. Ponadto powinny się pojawić państwowe dotacje na ten cel. Zdaniem analityków Ember, konieczne jest także wyznaczenie celów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: Shutterstock

Źródło: Ember

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE