18 czerwca ORLEN uruchomił próbną produkcję zielonego wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z farmy fotowoltaicznej. Testowana instalacja Power to Gas powstała w oddziale PGNiG w Odolanowie, w ramach programu badawczego InGrid.
Power to Gas
W w oddziale PGNiG w Odolanowie zielony wodór powstaje z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z farmy fotowoltaicznej o mocy prawie 0,5 MW. Wydajność instalacji, wykorzystującej proces elektrolizy, wynosi 20 ton paliwa rocznie. Wyprodukowany zielony wodór będzie łączony z gazem ziemnym, a następnie zatłaczany do badawczej sieci dystrybucyjnej, aby sprawdzić, w jaki sposób taka mieszanka oddziałuje na poszczególne elementy infrastruktury oraz na urządzenia odbiorcze.
W skład instalacji badawczej w Odolanowie wchodzą również dwa magazyny energii. Jeden to magazyn energii elektrycznej o pojemności 0,4 MWh, zasilający elektrolizer, drugi to magazyn wodoru.
– Prace badawcze prowadzone w demonstracyjnej instalacji obejmują cały łańcuch wartości, począwszy od odnawialnego źródła energii potrzebnego do produkcji zielonego wodoru, przez doświadczalną, zamkniętą sieć dystrybucyjną aż po urządzenia końcowe, w których będą spalane mieszanki wodoru i gazu ziemnego – mówi Tomasz Jarmicki, Dyrektor Biura Rozwoju i Wdrożeń Technologii Gazowych ORLEN.
Zarejestruj się na Kongres Biogazu
Co po testach?
W wyniku testów ustalone zostaną optymalne proporcje mieszanek wodoru i gazu, które będą bezpieczne dla sieci dystrybucyjnej. Następnie zweryfikowane zostaną możliwości techniczne ich przesyłu. Urządzeniami końcowymi testowanymi na instalacji będą różne modele kotłów grzewczych, agregatów prądotwórczych oraz kuchenek gazowych. Pierwszych wyników tych badań Grupa ORLEN spodziewa się pod koniec 2024 roku.
W dalszej perspektywie prace prowadzone w demonstracyjnej instalacji pozwolą na komercjalizację technologii, umożliwiając powszechne zastosowanie wodoru w zielonej energetyce. Po zakończeniu zaplanowanych na rok prac badawczych instalacja będzie wykorzystywana do kolejnych innowacyjnych projektów, m.in. produkcji nieemisyjnego metanolu z wykorzystaniem zielonego wodoru. Będzie również mogła wytwarzać mieszankę wodoru z gazem ziemnym na potrzeby lokalnych odbiorców przemysłowych.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: ORLEN
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE