TotalEnergies, światowy lider branży energetycznej, zdecydował się na dekarbonizację zlokalizowanych w Europie Północnej rafinerii. W tym celu spółka podpisała umowę na dostawy zielonego wodoru z Air Products.

Reklama

W swojej strategii TotalEnergies zobowiązał się do zmniejszenia śladu węglowego generowanego podczas procesów produkcji, przetwarzania i dostarczania energii swoim klientom. Jednym ze scenariuszy realizowanych w tym celu przez spółkę jest wykorzystanie zielonego lub niskoemisyjnego wodoru do dekarbonizacji europejskich rafinerii, co ma zmniejszyć emisję CO2 o około pięć milionów ton rocznie do 2030 roku.

Zielony wodór dostarczy Air Products

We wrześniu 2023 r. koncern ogłosił przetarg na dostawy 500 000 ton zielonego wodoru rocznie, w wyniku którego na początku czerwca podpisano pierwszą długoterminową umowę z Air Products. Światowy lider w zakresie dostaw wodoru od 2030 roku ma dostarczyć TotalEnergies 70 000 ton zielonego wodoru, który pozwoli uniknąć około 700 000 ton CO2 każdego roku.

– Umowa z Air Products podpisana po zaproszeniu do składania ofert ogłoszonych w zeszłym roku, jest krokiem w kierunku naszego celu, jakim jest dekarbonizacja wodoru wykorzystywanego w rafineriach TotalEnergies w Europie Północnej do końca dekady – mówił Patrick Pouyanné, prezes i dyrektor generalny TotalEnergies.


1,1 mld zł na wodór. Nowy program NFOŚiGW


Zielony wodór, a ściślej, kontrakt przyznany Air Products zbliży TotalEnergies do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych netto z prowadzonych operacji naftowych i gazowych o 40% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2015 r. Podejmując kroki zmierzające do sprawnego przeprowadzenia transformacji energetycznej swoich zakładów TotalEnergies przyczynia się także do powstania przemysłu zielonego wodoru.

Dostawy energii odnawialnej

W tym samym czasie TotalEnergies i Air Products podpisały protokół ustaleń w sprawie dostaw energii odnawialnej, który pociąga za sobą podpisanie pierwszej umowy zakupu energii (PPA) na 150 MW wyprodukowanej w ramach projektu solarnego w Teksasie. Strony planują również wspólne zbadanie dalszych możliwości PPA w Wielkiej Brytanii, Polsce i Francji.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: Air Products

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE