W amerykańskich Atenach w stanie Georgia miał miejsce pożar fabryki pelletu. Ogień wybuchł w suszarni, skąd rozprzestrzenił się na resztę budynku. W akcji ratowniczej udział wzięło osiem zastępów straży pożarnej i blisko 40 strażaków. To kolejna taka sytuacja w tym zakładzie.
Zapłonowi uległa suszarnia w fabryce Maine Woods Pellet Co., gdzie tego samego dnia spawał jeden z pracowników. Podczas akcji ratowniczej doszło do urazu. Strażak doznał uszkodzenia dróg oddechowych. Obecnie przebywa w szpitalu.
Akcja trudniejsza niż się wydaje
Budynek o konstrukcji stalowej, w którym Maine Woods Pellet prowadzi produkcję ma wymiary około 200 na 600 stóp i wysokość 3 pięter.
– Ze względu na dużą ilość pyłu drzewnego, ugaszenie ognia było bardzo trudne – powiedział Brett Strout, szef straży pożarnej w Atenach.
To nie pierwsza taka sytuacja w tej fabryce. W 2021 r. doszło do pożaru, który wynikał z zapłonu suszarni. Podobne zdarzenie miało miejsce w 2018 r. Było ono efektem tego, że wygenerowana przez system odpylania iskra spowodowała podpalenie się worków na pył drzewny.
Zarejestruj się na Forum Pelletu
Czy pożar fabryki pelletu był nieunikniony?
Pożar to straty materialne, a – jak udowadnia przypadek strażaka z Aten – także zdrowotne. Właśnie dlatego inwestowanie w rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo są tak istotne.
– Takich sytuacji da się uniknąć, jednak do tego konieczny jest skuteczny system detekcji i gaszenia iskier, zainstalowany w najbardziej newralgicznych punktach na linii produkującej pellet. W suszarni szczególnie łatwo o pożar. Wystarczy, że trafi tam przegrzany element, którego już wcześniej wysoka temperatura jeszcze bardziej się podniesie, to wtedy następuje zapłon – mówi Piotr Mielczarek, regionalny kierownik handlowy Firefly AB. – Niestety nie wszyscy inwestują w to rozwiązanie przed budową linii produkcyjnej. Często właściciele biorą pod uwagę zabezpieczenia dopiero, gdy do pożaru już dojdzie. Tylko dzięki kompleksowemu podejściu do zabezpieczenia takiej linii, możliwe jest skuteczne zapobieganie pożarom oraz minimalizowanie potencjalnych strat – dodaje.
Zdjęcie: Maine Woods Pellet
Źródło: Dust Safety Science, centralmaine.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE