Obowiązek zakupu ciepła przez zakłady energetyczne od OZE i spalarni wejdzie w życie 19 czerwca.
Ministerstwo Energii zaznaczyło w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, że nie definiowano w nim obowiązku zakupu ciepła, ponieważ jest on dostatecznie określony w art. 116 ust. 1 ustawy o OZE. Skupiono się natomiast na zakresie obowiązku i warunkach technicznych zakupu ciepła.
Obowiązek zakupu ciepła ma spoczywać na przedsiębiorstwie energetycznym zajmującym się obrotem ciepłem lub jego wytwarzaniem i sprzedażą odbiorcom końcowym.
Przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem ciepłem muszą więc teraz uwzględniać koszty zakupu ciepła w kalkulacji swoich taryf.Ustawodawca zabezpiecza jednak ich interesy. Wskazuje bowiem, że nie może ona być wyższa od średniej ceny ciepła z innych źródeł zasilających sieć.
Obowiązek zakupu ciepła cząstkowy
Gdy ciepło zostanie wytworzone w instalacji współspalania obowiązek zakupu dotyczy jedynie części ciepła wytworzonego w OZE lub spalarni. Ponadto, by obowiązek zakupu ciepła był zrealizowany, zapewniona musi być odpowiednia wydajność instalacji uzdatniania wody. Ważna będzie też jakość wody.
Monitoring warunkiem
Kolejnym warunkiem jest zapewnienie możliwości rejestrowania i kontrolowania parametrów nośnika ciepła. Monitorowana ma być też ilość dostarczanego ciepła. Rozporządzenie wymaga ponadto zapewnienia zdalnego rejestrowania i kontrolowania parametrów oraz zdalne sterowanie pracą instalacji.
Pełny tekst Rozporządzenia Ministra Energii w sprawie obowiązku zakupu ciepła z odnawialnych źródeł energii oraz warunków przyłączania instalacji do sieci ukazał się w Dzienniku Ustaw z 5 czerwca.
Pełną treść rozporządzenia znaleźć można pod adresem: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/1084
Na zdjęciu: Ciepłownie opalane biomasą wyposażone są w nowoczesne urządzenia na bieżąco kontrolujące parametry pozyskiwanego ciepła
Zdjęcie: Redakcja
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE